wtorek, 25 września 2018

Galium – Przytulia

Galium – Przytulia

Galium aparine – Przytulia czepna jest dość niepozorną rośliną roczną. Pędy tworzy długie – do 140 cm – czołgające się, rozgałęzione. Porastają je niewielkie klinowatolancetowate listki, z których kątów wyrastają maleńkie białe albo zielonkawobiałe kwiaty po przekwitnięciu wiążące się w owoce typu niełupki.
Występowanie: Pospolitym krajowy chwast, na który możemy się natknąć na przydrożach, skrajach lasów i zarośli.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. alkaloidy, saponiny, glikozyd asperulozyd , kwasy organiczne, witamina C.
Działanie i zastosowanie: Napar (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15 minut, następnie przecedzić i w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to dobry środek napotny, przeciwbiegunkowy, moczopędny, ogólnie wzmacniający, przeciwkrwotoczny, przeciwskurczowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy.
Przede wszystkim jednak stosuje się go w zatrzymaniu moczu, nieżycie i zapaleniu pęcherza, kamicy nerkowej i stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego, jako środka obniżającego gorączkę, pomocnego w leczeniu zapalenia wątroby, niezłośliwych guzów piersi, egzemy i łuszczycy.
Kąpiele w odwarze z ziela (3–4 garście na tyleż samo litrów wody, zagotować, przecedzić, dolać do kąpieli) są pomocne w leczeniu rozmaitych chorób skórnych, trudno gojących się ran i owrzodzeń.

Inne gatunki:

Galium borealis – gatunek amerykański – ma działanie słabo moczopędne, przeciwskurczowe i uspokajające skurcze, stosuje się je w postaci naparu z ziela przede wszystkim w chorobach nerek, wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Galium odoratum – Przytulia wonna – tą rośliną leczy się zapalenie wątroby i pęcherzyka żółciowego, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki (w tym odbytu), środek wzmacniający naczynia włosowate, słabo rozkurczowy, słabo uspokajający (pomocny w bezsenności).

Galium verum – Przytulia właściwa to bylina. Organ trwały przytulii właściwej stanowi kłącze, z którego wyrastają niezbyt grube, gałęziste Łodygi. Listki są niewielkie, klinowatolancetowate, szorstkie. Kwiaty zaś drobne, niepozorne, żółtej barwy, skupione są gęste kwiatostany, wyrastające z kątów liści u wierzchołków pędów.
Występowanie: Ojczyzną opisywanej rośliny są rozległe obszary umiarkowanej strefy klimatycznej Europy i Azji. W Polsce pospolita.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. alkaloidy, saponiny, glikozyd i kwasy organiczne.
Działanie i zastosowanie: Napar (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to dobry środek napotny, przeciwbiegunkowy, moczopędny, ogólnie wzmacniający, przeciwkrwotoczny, przeciwskurczowy oraz przeciwzapalny i przeciwgorączkowy.
Przede wszystkim jednak, stosuje się go w zatrzymaniu moczu, nieżycie pęcherza, kamicy nerkowej i stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego.
Kąpiele w odwarze z ziela (3–4 garści na tyleż samo litrów wody, zagotować, dolać do kąpieli) pomagają w leczeniu rozmaitych chorób skórnych, jak również trudno gojących się ran i owrzodzeń.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
G