wtorek, 25 września 2018

Geranium – Bodziszek

Geranium – Bodziszek

Geranium robertianum – Bodziszek cuchnący – bodziszek plamisty jest rośliną roczną albo dwuletnią, wydzielającą z wszystkich swoich części niemiłą woń – stąd właśnie wzięła się nazwa gatunkowa. Dorasta do 30–50 cm wysokości. Łodygi tworzy proste, rozgałęziające się o czerwonawej barwie, owłosione.
Liście bodziszka cuchnącego są pierzastosieczne, ułożone na łodygach naprzeciwlegle. W kątach liści wyrastają niewielkie, purpurowe, biało paskowane kwiaty, wiążące się po zapyleniu i przekwitnięciu w owoce typu rozłupni.
Występowanie: Bodziszek to pospolita roślina krajowa. Spotkać ją można w lasach, zaroślach na przychaciach, przy ogrodzeniach domostw, wszędzie tak gdzie jest cieniście, bowiem nie znosi ostrego słońca.
Surowiec: kwitnące ziele.
Zawartość: olejek eteryczny o swoistym zapachu, gorycz geraniina oraz garbniki i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Herbatkę z ziela (1 łyżeczka suszu na 1 szklankę wrzątku, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, odcedzić, pić w razie konieczności 3 razy dziennie po 1/4 szklanki) zaleca się w leczeniu kamicy nerkowej i moczowej, biegunek oraz krwotoków (szczególnie z płuc).
Napar ów jest także środkiem moczopędnym, ściągającym i przeciwzapalnym. Zewnętrznie stosuje się go do przemywań i okładów na wrzody, ropienie, czyraki i egzemy. Można go również używać w leczeniu nieżytu żołądka i jelit, wrzodów żołądka i dwunastnicy, czerwonki i cholery. Podobne działanie i zastosowanie mają: i

Inne gatunki:

Geranium dissectum – Bodziszek pocięty – zawartość, działanie i zastosowanie podobne do bodziszka cuchnącego.

Geranium maculatum – gatunek amerykański, działanie i zastosowanie zbliżone do bodziszka cuchnącego.

Geranium richardsonii – gatunek amerykański, działanie i zastosowanie zbliżone do bodziszka cuchnącego.

Geranium sanguineum – Bodziszek czerwony jest rośliną wieloletnią Łodygę ma gałęzistą, owłosioną Liście 7–dzielne, w zarysie okrągłe. Kwiaty tej rośliny pojawiają się w maju, a zanikają w lipcu – sierpniu . Są dość duże, a właściwie bardzo duże, ozdobne, od jasnopurpurowych do fioletowych. Owocem jest rozłupnia.
Występowanie: Bodziszek czerwony jest naszą krajową roślina. Rośnie na suchych zboczach trawiastych wzgórz, ale można go również spotkać w zaroślach i suchych lasach (zwykle na obrzeżach, a nie w ich głębi).
Surowiec: ziele.
Zawartość: gorycze, garbniki i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Jeśli chodzi znaczenie lecznicze, to bodziszek czerwony ma je niewielkie, niemniej warte odnotowania. Otóż posiada właściwości ściągające, przeciwzapalne i antyseptyczne.

Geranium viscosissimum – gatunek amerykański, działanie i zastosowanie zbliżone do bodziszka cuchnącego.

Geranium wilfordii – Bodziszek chiński – zawartość, działanie i zastosowanie podobne do bodziszka cuchnącego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
G