wtorek, 25 września 2018

Geum – Kuklik

Geum – Kuklik

Geum urbanum – Kuklik pospolity to dość niepozorna bylina, której organ trwały stanowi grube i masywne kłącze. Z niego to wyrasta sztywna, wzniesiona łodyga okryta pierzastymi liśćmi. Na szczycie owej łodygi znajdują się nieduże żółte kwiatki, które po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu niełupki zakończonej charakterystycznym haczykiem.
Występowanie: Strefa umiarkowana Europy i Azji.
Surowiec: kłącza.
Zawartość: m.in.– garbniki, olejek eteryczny, gorycze i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Najpospolitszą postacią leku jest odwar z kłączy (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody, po czym gotować pod przykryciem przez 3–5 minut, następnie przecedzić i w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po1/4 szklanki).
Kłącza kuklika mają działanie ściągające i przeciwkaszlowe. Dlatego odwar z nich zalecany jest przy kaszlu (rozmaitego pochodzenia), grypie, anginie i zwykłym przeziębieniu.
Ale ma on również i inne zastosowanie: w nieżytach żołądka i jelit, lekkich krwawieniach wewnętrznych, kolce jelitowej. Dalej – jako specyfik przeciwbiegunkowy i regulujący procesy trawienne.
Prawdopodobnie – a przynajmniej taką opinią się cieszy – kuklik wzmaga popęd seksualny u mężczyzn.
W końcu wreszcie odwaru z kuklika używa się także zewnętrznie, do płukania jamy ustnej i dziąseł przy parodontozie.

Geum rivale – gatunek amerykański o działaniu zbliżonym do kuklika pospolitego.

Geum triflorum – gatunek amerykański o działaniu zbliżonym do kuklika pospolitego.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
G