wtorek, 25 września 2018

Gingko – Miłorząb

Gingko – Miłorząb

Gingko biloba, syn.: Salizburia adiantifolia – Miłorząb chiński to okazałe drzewo dorastające do 30–40 metrów wysokości. Drzewo owo jest endemicznym reliktem dawnych „przedpotopowych” epok dinozaurów, które przetrwało w Chinach po dziś dzień.
Liście ma szerokowachlarzowate, w górnej części wcinane. Jako roślina dwupienna na jednych egzemplarzach wydaje wyłącznie kwiaty męskie, na innych natomiast żeńskie. Owocem jest pestkowiec o jadalnej naowocni. Poza tym miłorząb to wspaniałe drzewo ozdobne, uważane również w Chinach, Korei i Japonii za drzewo święte. Sądzę jednak, że dla nas najistotniejszy będzie fakt, iż posiada poważne właściwości lecznicze.
Występowanie: Chiny, w Polsce wyłącznie w uprawie.
Surowiec: liście.
Zawartość: m.in. flawonoidy, glikozydy i nie znane wcześniej kwasy organiczne, gingkolidy oraz bilobalidy.
Działanie i zastosowanie: Znaczenie lecznicze miłorzębu jest znane i doceniane w Chinach i na wyspach japońskich od kilkuset lat. Od niedawna drzewem owym zainteresowała się także medycyna Zachodu, a już już całkiem niedawno leki produkowane z miłorzębu trafiły także i do polskich aptek i sklepów zielarskich. A teraz pozwolę sobie zacytować co na temat działania i zastosowania miłorzębu pisano w „Poradniku Uzdrawiacza”:
Miłorząb dwuklapowy znakomicie działa na usprawnienie krążenia. Osiąga się znakomite rezultaty w leczeniu choroby zarostowej kończyn dolnych, zaburzeniach psychicznych na tle miażdżycowych, bólach głowy, dekoncentracji, depresji, zmęczenia. Miłorząb wpływa także dodatnio na wzrok i słuch. Jest to lek, który musi być stosowany dość długo. Tylko terapia kilkutygodniowa może dać oczekiwane rezultaty. Fenomen tego zioła polega na tym, że potrafi ono przekroczyć barierę mózgową (...)” „Niezwykłe właściwości miłorzębu” [w:] „Poradnik Uzdrawiacza”, Nr 1/1992, s. 23
Miłorząb stosuje się, gdy następują zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych, ponadto w przypadku upośledzenia koncentracji, uwagi, bólów głowy, zawrotów głowy, obniżenia nastroju, stanów lękowych, psychoz, ostrych depresji, bezsenności. Przyjmowanie leków produkowanych z miłorzębu powoduje poprawę ukrwienia mózgu, co może pomóc w ustąpieniu, albo chociaż zmniejszeniu tych przykrych objawów chorobowych.
Miłorząb stosuje się albo w postaci kapsułek, albo wyciągu płynnego z liści. Obydwie postaci leku są dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Należy stosować się do dawkowania jakie podane jest w ulotkach dołączonych do specyfików.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
G