wtorek, 25 września 2018

Glaucium – Siwiec

Glaucium – Siwiec

Glaucium flavum – Siwiec żółty to roślina dwuletnia dorastająca do 30–50 centymetrów wysokości. Liście ma mięsiste, podługowato jajowate, głęboko wcinane lirowate i pierzastodzielne. Kwiaty natomiast żółte, albo oranżowożółtawe, podobne budową do kwiatów maku polnego. Po przekwitnięciu wiążą się one w owoce typu torebki (wąskiej i długiej do 25 cm) po dojrzeniu pękającej i rozrzucającej nasiona wokoło. W całej roślinie znajduje się żółty sok mleczny.
Występowanie: Roślina krajowa spotykana na przydrożach i przychaciach. Rośnie on na ubogich kamienistych glebach i na piaskach, szczególnie dużo spotyka się go na pobrzeżu czarnomorskim.
Surowiec: ziele.
Zawartość: Ziele siwca żółtego zawiera żywice, śluz i gorycze, liczne alkaloidy, z których najważniejszymi są glaucyna i protopina, prócz tego 30 alkaloidów znajduje się w korzeniach rośliny.
Działanie i zastosowanie: Glaucyna posiada wybitne działanie przeciwkaszlowe, preparaty w których się ona znajduje zalecane są m.in.: w ostrym i chronicznym bronchicie, astmie i kaszlu gruźliczym. Z ziela siwca żółtego produkuje się bardzo skuteczny lek przeciwkaszlowy działaniem zbliżony do kodeiny.

Inne gatunki:

Glaucium corniculatum – Siwiec pomarańczowy to roślina roczna mogąca dorastać do 50 cm wysokości. Kwitnie na pomarańczowo. Liście ma dwojakie – dolne pierzastodzielne, górne, łodygowe siedzące, podługowato jajowate.
Występowanie: Europa. W Polsce dość rzadki chwast ruderalny.
Działanie i zastosowanie: takie samo jak siwiec żółty, tyle że jest ono znacznie silniejsze niż u tego ostatniego. Siwiec pomarańczowy jest rośliną trującą, dlatego nie wolno się nim leczyć bez wiedzy i zgody lekarza.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
G