wtorek, 25 września 2018

Gnaphalium – Szarota

Gnaphalium – Szarota

Gnaphalium uliginosum, syn.: Filaginella uliginosa – Szarota błotna to roślina dość niepozorna, osiąga bowiem najwyżej 20 cm wysokości. Cała jest okryta gęstym filcowatym kutnerem. Liście ma drobne, z kształtu równowąskie, kwiaty zaś żółtawobiałe.
Występowanie: pospolita bylina krajowa; spotyka się ją na glebach bogatych w wilgoć.
Surowiec: ziele z korzeniem.
Zawartość: alkaloid gnafalina, olejek eteryczny, sole mineralne, garbniki i nieco witaminy C.
Działanie i zastosowanie: Szarota ma działanie przeciwzapalne, napotne i słabe antydepresyjne. Herbatka z ziela (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody, a następnie parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić 2 razy dziennie po 1/2 szklanki) to doskonały środek zalecany do leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także do obniżania ciśnienia krwi. Poza tym również w leczeniu nieżytów i stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, zapalenia migdałków podniebiennych, jamy ustnej, dziąseł i krtani.

Inne gatunki:

Gnaphalium muliticeps – posiada działanie przeciwkaszlowe.

Gnaphalium obtusifolium – stosowane jest w leczeniu stłuczeń, obrzęków i opuchlizny gardła.

Gnaphalium polycephalum – stosowane jest w leczeniu owrzodzenia jamy ustnej i gardła.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
G