wtorek, 25 września 2018

Gossypium – Bawełna

Gossypium – Bawełna

Gossypium sp. – Bawełna to jedna z najwcześniej – bo już w zamierzchłej starożytności – udomowionych i wykorzystywanych przez człowieka roślin włóknodajnych. Zwykle są to krzewy lub niezbyt wysokie drzewa, ale również rośliny roczne. Te ostatnie zresztą najczęściej spotyka się w uprawie na plantacjach. Osiągają tam do 1,5 m wysokości.
Liście bawełny są 3–7–klapowe, miękkie i żywozielone. Kwiaty – o barwach: białej, kremowobiałej lub żółtej, są nadzwyczaj dekoracyjne. Roślina jest samopylna, a po przekwitnięciu zawiązują się owoce – torebki, w których tkwią liczne nasiona okryte włoskami, z których właśnie pozyskuje się włókno.
Występowanie: Na świecie – tak na wschodniej, jak i na zachodniej półkuli – występuje wiele gatunków bawełny. Spośród wielu uprawnych gatunków za najważniejsze uważane się te oto:
Gossypium arboreum – Bawełna afrykańska
Gossypium barbadense – Bawełna egipska,
Gossypium herbaceum – Bawełna indyjska,
Gossypium hirsutum – Bawełna zwyczajna,
Gossypium thurberi, one to łącznie z innymi – nie wymienionymi tutaj – gatunkami dostarczają blisko 80% włókien roślinnych na świecie.
Surowiec: korzenie, liście, nasiona.
Zawartość: alkaloid gossypol, olej, białko.
Działanie i zastosowanie: z nasion bawełny produkuje się bardzo wartościowe białko spożywcze (po uwolnieniu go od trującego go alkaloidu gossypolu) i olej. Właściwości lecznicze (jednocześnie powodując niepłodność u mężczyzn) przejawiają również przetwory produkowane z korzeni, liści i nasion tej rośliny.
I tak: świeżą, czystą, dokładnie zmiażdżoną korę korzeni bawełny można przykładać na drobne skaleczenia, celem powstrzymania krwawienia, a także na miejsca stłuczone i opuchnięte, ponieważ ma ona również właściwości likwidujące obrzęki.
Nalewka alkoholowa (z 40° wódki) na świeżej korze korzeni jest lekiem stosowanym (po kilkanaście kropli na wodę lub cukier) przy zaburzeniach menstruacyjnych – głównie przy nieregularnym miesiączkowaniu. Jest to specyfik, który można stosować pomocniczo w zatruciu ciążowym. (por.: P. Czikow, J. Łaptiew, Rośliny lecznicze i bogate w witaminy, Warszawa 1987, s. 63). Ale ponieważ jest to nazbyt poważne schorzenie, absolutnie odradzam, a nawet wręcz ostrzegam, przed kuracją na własną rękę bez porozumienia z lekarzem.
Ponadto nalewkę tę można stosować z dobrym skutkiem w bolesnym miesiączkowaniu, jako środek przeciwzapalny, przeciwgorączkowy, bakteriobójczy i przeciwwirusowy.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
G