wtorek, 25 września 2018

Hepatica – Przylaszczka

Hepatica – Przylaszczka

Hepatica nobilis, syn.: Hepatica triloba, Anemone hepatica – Przylaszczka pospolita zwana także wiosenną to nieduża bylina. Organem trwałym omawianej rośliny jest krótkie kłącze, z którego wyrasta część nadziemna – odziomkowe 3–klapowe liście, których spodnia strona jest fioletowa, wierzchnia natomiast ciemnozielona.
Wczesną wiosną, zanim jeszcze wyrosną owe liście, roślina wydaje najpierw krótkie, od 5 do 20 cm pędy kwiatowe zwieńczone drobnymi ale bardzo ładnymi i dekoracyjnymi kwiatuszkami niebieskawoliliowej barwy. Po zapyleniu i zapłodnieniu wiążą się one w owoce typu orzeszka.
Występowanie: Roślina krajowa. Spotkać ją można w lasach, ale także w uprawie, w ogródkach przydomowych.
Surowiec: liście.
Zawartość: glikozyd ranunkulina, saponiny i garbniki.
Działanie i zastosowanie: Herbatka z liści (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 15–20 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki) to środek zalecany do leczenia kamicy żółciowej, w schorzeniach wątroby, pęcherzyka żółciowego, a także chorób oskrzeli.
Ta sama herbatka stosowana zewnętrznie może służyć do przemywania ropiejących zranień, a także do płukania jamy ustnej w jej stanach zapalnych. Ponieważ przylaszczka jest rośliną trującą, nie można się nią leczyć bez zgody lekarza.

Inne gatunki:

Hepatica acutiloba, syn.: Anemone acutiloba – Przylaszczka ostroklapowa – działanie i zastosowanie zbliżone do przylaszczki pospolitej.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
H