środa, 26 września 2018

Iris – Kosaciec

Iris – Kosaciec

Iris pallida – Kosaciec blady to bylina. Jego liście osiągają długość do 30 cm. Są szablaste, sztywne, o ciemnozielonej barwie. Organem trwałym omawianej byliny są tkwiące zawsze pod powierzchnią ziemi grube, obłe, osiągające znaczne rozmiary kłącza. Zwieńczone przepięknymi, dekoracyjnymi kwiatostanami pędy wyrastają spośród liści. Kwiaty kosaćca bladego mają barwę bladoniebieską.
Występowanie: Azja, Europa Południowa.
Surowiec: kłącza.
Zawartość: olejek eteryczny, sole mineralne, śluz, garbniki, skrobię, flawonoidy, olej tłusty i cukry.
Działanie i zastosowanie: Kiedyś kłącza nazwano mianem korzenia fiołkowego, gdyż po wysuszeniu nabierają fiołkowego zapachu
Dawniej wyciśniętego z kłączy świeżego soku w równych proporcjach zmieszanego z octem i miodem, używano w schorzeniach śledziony.
Do nacierania obolałych miejsc (nerwo– i mięśniobóle oraz bóle reumatyczne) używano oleju tłustego pozyskiwanego z kłączy po poddaniu ich destylacji z parą wodną.
Współczesna medycyna poleca odwar z kłączy w chorobach górnych dróg oddechowych. Jest on też środkiem wykrztuśnym oraz działa przeciwbakteryjnie i słabo moczopędnie. Zaleca się go w łuszczycy, trądziku młodzieńczym i opryszczce, a pomocniczo w leczeniu posocznicy i włókniaków.
Odwar sporządza się w następujący sposób: na 1 szklankę wody bierzemy 1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionych suchych kłączy, pod przykryciem doprowadzamy do zawrzenia i gotujemy przez około 5 minut. Potem przecedzamy i pijemy 2 razy dziennie po 1/4 szklanki.

Inne gatunki:

Iris florentina – Kosaciec florentyński pochodzi bądź z Azji, bądź z południowej części kontynentu europejskiego, kwiaty mają barwę ciemnoniebieskolila – działanie i zastosowanie takie samo jak kosaćca bladego.

Iris germanica – Kosaciec niemiecki pochodzi bądź z Azji, bądź z południowej części kontynentu europejskiego, kwiaty mają barwę ciemnoniebieską – działanie i zastosowanie takie samo jak kosaćca bladego.

Iris versicolor – Kosaciec różnobarwny – gatunek północnoamerykański, ma działanie wykrztuśne oraz działa przeciwbakteryjnie i słabo moczopędnie.

Iris missouriensis – gatunek północnoamerykański, ma działanie wykrztuśne oraz działa przeciwbakteryjnie i słabo moczopędnie.

Iris prismatica – gatunek północnoamerykański, ma działanie wykrztuśne oraz działa przeciwbakteryjnie i słabo moczopędnie.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
I