środa, 26 września 2018

Juniperus – Jałowiec

Juniperus – Jałowiec

Juniperus communis – Jałowiec pospolity jest iglastym krzewem o pięknym kolumnowym pokroju i śmiało można go nazwać – nie popadając w przesadę – cyprysem północy. Zresztą należy on do rodziny cyprysowatych. Niezbyt grube, bardzo elastyczne gałęzie pokryte są zimotrwałymi igłami. Jałowiec rośnie powszechnie na terenie Polski, zadowalając się najlichszymi nawet (jałowymi – stąd nazwa gatunkowa rośliny) glebami.
Jest rośliną dwupienną, co znaczy iż na jednych krzewach wyrastają tylko kwiaty żeńskie przypominające wyglądem miniaturowe szyszki, na innych zaś męskie.
Owocem jest szyszkojagoda kulistego kształtu o średnicy 6–9 mm, barwy fioletowoczarnej z sinawym lub niebieskawym nalotem, dojrzewająca dopiero w drugim roku od zawiązania. Dlatego na tych samych krzewach znaleźć można owoce zielone i w pełni dojrzałe.
Występowanie: pospolita roślina krajowa.
Surowiec: szyszkojagody, chociaż można również stosować do produkcji likierów drewno tej rośliny – najlepiej w postaci trocin.
Zawartość: od 13 do 40% cukru, olejek eteryczny (z którego wyodrębnić można m.in.: borneol i pinen), żywice, glikozydy i gorycz juniperyna.
Działanie i zastosowanie: Owoce (szyszkojagody) mają bardzo przyjemny smak słodko–korzenny. Owoce działają: napotnie, żółcio– i moczopędnie, nader korzystnie wpływają na przewód pokarmowy, pobudzając jego czynność i ułatwiając przyjmowanie składników pokarmowych. Ponadto działają bardzo silnie bakteriobójczo i bakteriostatycznie oraz pobudzają proces przemiany materii. Napar z owoców jałowca można również stosować pomocniczo w gośćcu.
Leczenie jałowcem jest całkowicie zakazane kobietom ciężarnym, w okresie menstruacji i ludziom z wszelkimi schorzeniami nerek.
Żucie świeżych jagód od kilku do kilkunastu dziennie może ułatwić pozbycie się cuchnącego oddechu spowodowanego schorzeniami organów wewnętrznych, nie likwidując jednak cuchnienia z dziąseł.
Ze względu na poważne działanie dezynfekujące, dla osób z ropiejącymi krostami na skórze wskazane są kąpiele w wodzie z dodatkiem odwaru (3–4 litry na wannę wody) przygotowanego z gałązek, jagód lub drewna jałowcowego. Te same kąpiele wywierają dobroczynny wpływ i przynoszą ulgę w przypadku schorzeń reumatycznych, a wreszcie pobudzają i odświeżają, likwidując uczucie zmęczenia.
Najpospolitszym lekiem z jałowca jest odwar, a przygotowuje się go tak: na szklankę wody bierze się niepełną łyżeczkę do herbaty rozgniecionych owoców, podgrzewa do zawrzenia, przecedza i pije dwa razy dziennie po 1/4 szklanki.
Można również pokusić się o sporządzenie powideł jałowcowych.
A oto przepis na nie:
W pełni dojrzałe i świeże owoce miażdżymy drewnianą łyżką, po czym zalewamy je niewielką ilością wody – tak aby tylko zakryła ona jagody. Potem gotujemy na wolnym ogniu przez 30–40 minut. Dalej – cedzimy przez gęstą gazę, owoce wyciskamy i uzyskany płyn gotujemy, tym razem do momentu, aż uzyska on konsystencję gęstego syropu. Na samym końcu dodajemy cukru lub miodu do smaku, zlewamy do słoików i po zakręceniu gotujemy przez 15 minut.
Takie powidełka mają działanie wiatropędne, moczopędne, napotne i regulujące procesy trawienia. Zażywa się je w razie konieczności po 2–4 łyżki dziennie, zmieszane pół na pół z białym (ostatecznie może być i czerwone) wytrawnym winem gronowym.
Dawnymi czasy w stanach zapalnych pęcherza moczowego zalecano ścisłą dietę, gorące okłady na krocze i podbrzusze z zagotowanego siemienia lnianego, nasiadówki w wywarze o temperaturze 35– 40°C z jagód jałowca, a do wewnątrz picie herbatki sporządzonej tak oto:
Weź: 3 łyżki stołowe roztartych jagód jałowcowych, 3 łyżki mielonego nasienia kopru, 3 łyżki sproszkowanego korzenia bzu hebdu i 1 łyżkę sproszkowanego nasienia kozieradki. Z owej mieszaniny bierze się 1 łyżeczkę do herbaty i zaparza w 1/4 litra wody przez 15–20 minut (pod przykryciem), po czym pije po 2–3 łyżki stołowe 3–4 razy dziennie.
Na koniec wspomnijmy jeszcze krótko o znaczeniu przyprawowym jałowca:
Jako przyprawy używa się suszonych jagód. Po zmieleniu niewielkie ich ilości dodajemy dla poprawienia smaku i aromatu potraw mięsnych z dziczyzny, baraniny i wieprzowiny. Jagody – w liczbie 3–4 sztuk – dodawane w całości do sosów podnoszą ich walory zapachowe. Takież same jagody można także dodawać do bigosu.
Co mówią stare księgi?
W lekarstwach drzewu przypisują skuteczność podobną do drzewa sassafraxu innych krew czyszczących zagranicznych. Drzewo i korzenie skrobane (...) w nalaniu jako herbata, pędzi urynę, poty porusza. Mocny odwar z korzeni jałowca używany ciepło z rana i wieczorem przez długi czas, leczy wysypkę liszajowatą (...)
(...) Najużyteczniejszą częścią są jagody. Zawierający w nich olejek lotny ma własności dzielnie aromatyczne. W osłabionej strawności żołądka zaleca się połykanie kilku całych jagód na czczo co ranku, żucie tychże jagód, albo użycie moczonych w occie ma być prezerwatywą (ochroną – A.J.S.) czasu chorób zaraźliwych. Powidła jałowcowe albo infuzya jagód jałowcowych z mlekiem kozim używane w cierpieniach z kamieni pochodzących wielką ulgę przynoszą, a niekiedy i całkowicie leczą. Odwar potłuczonych jagód poty porusza i pędzi urynę, która od tego przybiera zapach fiołkowy. Dla tej własności używają się przeciw wodnej puchlinie osób bardzo drażliwej i krwistej natury (sangwiników – A.J.S.) Dwa łuty lekko uprażonych i przetłuczonych jagód jałowcowych gotuj w pół kwarty wody, a gdy zawrą parę razy zasłódź trochę cukrem. Kawa ta służy chorym na wodną puchlinę, nie mającym gorączki, i pije się po filiżance z rana albo co dwie lub trzy godziny. Ale w użyciu odwaru i innych preparatów jałowcu należy być ostrożnym; zauważono bowiem, iż niekiedy zrządzały mocz krwawy i płynienie hemoroidalne (...).” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. I, s. 116–117)

Inne gatunki:

Juniperus monosperma – ma zastosowanie w leczeniu przeziębienia i kaszlu.

Juniperus sabina – Jałowiec sabiński, sawina to krzew iglasty, płożący się nie osiągający większej wysokości niż 1 metr. Kwiatuszki ma drobne, niepozorne, wiążące się w kuliste drobne, czarne, pokryte siwym nalotem szyszkojagody.
Występowanie: Roślina występuje na naturalnych stanowiskach od południowej Syberii na wschodzie po Hiszpanię na zachodzie.
Surowiec: Szyszkojagody, igły.
Zawartość: olejek eteryczny (a w nim: sabinol, sabinen, pinen, limonen i in.).
Działanie i zastosowanie: Roślina posiada niewielkie właściwości lecznicze, a oto co na jej temat mówi stara księga:
Liście czyli raczej igły zawierają wiele olejku lotnego, któren używa się w medycynie. Jeden funt igieł daje przez destylację do 6 łutów olejku; ten ma własności bardzo rozgrzewające i wewnątrz krwotoki maciczne [powodujące] itp. Igły posiadają własność przeciwiącą się zgniliźnie, i dla tego przykładane bywają z pomyślnym skutkiem w psuciu się kości zewnętrznym i ukrytem; utarte i przykładane na żołądek poruszają glisty i pędzą.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. I, s.119)
Jałowiec sawina jest rośliną silnie trującą, zatem pod żadnym pozorem nie wolno się nią leczyć bez wiedzy i zgody lekarza.

Juniperus scopulorum – gatunek północnoamerykański – ma zastosowanie w leczeniu świnki, czerwonki, przeziębienia i kaszlu. Jest to roślina trująca.

Juniperus sibirica – działanie nieco podobne do jałowca pospolitego.

Juniperus virginiana – gatunek północnoamerykański – ma zastosowanie w leczeniu świnki, czerwonki, przeziębienia i kaszlu. Jest to roślina trująca.



Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
J