wtorek, 2 października 2018

Scopolia – Lulecznica

Scopolia – Lulecznica

Scopolia carniolica – Lulecznica kraińska. Wczesną wiosną, już w końcu lutego – w marcu, kiedy w nisko położonych partiach gór zachodniego Kaukazu stopnieje śnieg i nadejdą słoneczne dni, w bukowych lasach pojawiają się zwiastuny życia i z ziemi kiełkują młodziutkie rośliny zielne, jakie tutaj wkrótce wyrosną.
A gdy nadejdzie kwiecień wyrastają pędy i rozwijają się dzwonkowate kwiaty o koronach wiśniowo fioletowych lub żółtobrunatnych. Jest to lulecznica kraińska z rodziny psiankowatych. Jest to bylina mogącą dorastać do 30–40 (60) cm wysokości.
Na Kaukazie lulecznica kraińska rośnie pod powałą lasów bukowych, jodłowo–bukowych, lub kasztanowych, do wysokości 1500–1700 metrów nad poziomem morza.
Jej organ trwały stanowi grube kłącze. Łodygę nagą u dołu wieńczy pióropusz eliptycznych liści. Z pomiędzy nich wyrastają zwisające dzwonkowate kwiaty, owocem jest torebka z nasionami w środku.
Występowanie: spotykana w Polsce na Podkarpaciu i w Karpatach, a poza tym na bardzo rozległym obszarze – od północnego Kaukazu poczynając, przez Ukrainę, Polskę, Rumunię i Węgry idąc, a na południu kontynentu europejskiego kończąc.
Surowiec: liście i kłącza luleczniczy kraińskiej.
Zawartość: m.in. hioscyjamina, skopolamina i kwercetyna.
Działanie i zastosowanie: Alkaloidy tropanowe zawarte w luleczniczy mają działanie i zastosowanie lecznicze w przypadku niektórych chorób wewnętrznych, chorób oczu i w przypadku astmy. Sądzę, iż ważną będzie informacja, iż skopolamina posiada silne działanie uspokajające i przeciwbólowe, stąd stosuje się ją w ginekologii – położnictwie, neurologii i psychiatrii. Atropina natomiast jest odtrutką na morfinę. Można ją stosować w przypadku bólów żołądka, w przewlekłych i uporczywych biegunkach, jako lek przeciwbólowy, pomocniczo w leczeniu czerwonki, i pomocniczo w psychozach ze stanami maniakalno–depresyjnymi.

Inne gatunki:

Scopolia lurida – działanie i zastosowanie takie samo jak u lulecznicy kraińskiej.

Scopolia physaloides – działanie i zastosowanie takie samo jak u lulecznicy kraińskiej.

Scopolia stramonifolia – Lulecznica himalajska – rośnie w środkowych i wschodnich Himalajach, w Nepalu, w Indiach i Chinach, w strefie lasów górskich, na wysokości do 2000 metrów nad poziom morza. Dorastająca do 2,5 metra wysokości. Liście ma duże, do 25 cm długie, a na 16 cm szerokie, o barwie jasnozielonej, kwiaty natomiast, również okazałe, mają żółtozielonkawy kolor. Poza hioscyjaminą i atropiną w roślinie występują także rzadkie alkaloidy, z których głównym jest gigaryna. Zastosowanie luleczniczy himalajskiej jest takie samo, jak luleczniczy kraińskiej.


Scopolia tungutica – Lulecznica tunguska, dziko rosnąca w północno–wschodnim Tybecie i w zachodnich Chinach. To również roślina lasów górskich. Zawiera ona hioscyjaminę, amizodaminę i anizotynę. Można ją stosować w przypadku bólów żołądka, w przewlekłych i uporczywych biegunkach, jako lek przeciwbólowy, pomocniczo w leczeniu czerwonki, i pomocniczo w psychozach ze stanami maniakalno–depresyjnymi.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
S