czwartek, 27 września 2018

Lactuca – Sałata

Lactuca – Sałata

Lactuca virosa – Sałata jadowita, zwana także mleczem jadowitym lub mleczem trującym to roślina roczna bądź dwuletnia mogąca dorastać do 150 cm wysokości. Łodygę tworzy wzniesioną. Liście ma dwojakie – odziomkowe pierzastodzielne i łodygowe odwrotnie jajowate, siedzące. Wierzchołki pędów wieńczą liczne drobne żółte kwiatki, które po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu niełupki. We wszystkich częściach rośliny występuje sok mleczny.
Występowanie: pochodzi z południa kontynentu europejskiego i północnej Afryki.
Surowiec: lactucarium (sok mleczny).
Zawartość: m.in.: laktucyna i laktucerol , alkaloidy, gorycze, kwasy organiczne.
Działanie i zastosowanie: Sok mleczny to dość skuteczny środek przeciwkaszlowy, przejawiający ponadto działanie narkotyczne. Wysuszony sok mleczny – lactucarium – to lek uspokajający i łagodnie narkotyczny, zwany „opium sałatowym”. Stosuje się go w bezsenności, suchym kaszlu i zapaleniu oskrzeli.

Inne gatunki:

Lactuca canadensis – Sałata kanadyjska – działanie i zastosowanie takie samo jak sałaty jadowitej.

Lactuca sativa – Sałata siewna jest rośliną roczną bądź dwuletnią. Opisywana roślina ma dwojakie liście: odziomkowe, tworzące rozetę i łodygowe. Ich kształt jest zależny od odmiany. Pędy kwiatostanowe tworzy proste. Ich wierzchołki wieńczą drobne niedekoracyjne, żółte kwiatki, które po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu niełupki.
Występowanie: pochodzi prawdopodobnie z pobrzeży śródziemnomorskich, rozpowszechniona w uprawie (różne odmiany) na całym świecie, wszędzie tam gdzie jej sprzyjają warunki siedliskowe.
Surowiec: liście.
Zawartość: m.in. białko, cukry, prowitamina A, witaminy z grupy B, C, K, E, PP oraz sole mineralne (dużo potasu, magnezu, nieco żelaza i jodu).
Działanie i zastosowanie: Znaczenie użytkowe, dietetyczne i niewielkie lecznicze, mają młode liście odziomkowe. Spożywanie świeżych liści sałaty bardzo korzystnie wpływa na procesy trawienia i szczególnie jest zalecane osobom cierpiącym na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także na nieżyt żołądka i jelit.

Lactuca sativa var. augustana – Sałata – głąbik krakowski. Częścią użytkową omawianej rośliny nie są, tak jak w przypadku innych sałat, liście, lecz dolne, mięsiste, delikatne i kruche części łodyg kwiatostanowych, które zbiera się w czasie, gdy poczynają się formować pąki kwiatowe, ale jeszcze przed ich rozwinięciem. Oczywiście nie oznacza to, że nie można też wykorzystywać liści głąbika krakowskiego. Można, i nie ustępują one w smaku liściom innych odmian sałaty. Łodygi głąbika krakowskiego można spożywać na surowo, po uduszeniu, ugotowaniu, bądź zamarynowaniu.
Znaczenie użytkowe głąbika krakowskiego: dietetyczne i niewielkie lecznicze mają młode liście i łodygi, w których występuje m in. – białko, nieco cukrów, prowitamina A, witaminy z grupy B, witaminy C, K, E, PP oraz sole mineralne (dużo potasu, magnezu, żelazo i jod).
Spożywanie świeżych łodyg i liści bardzo korzystnie wpływa na procesy trawienia i szczególnie jest zalecane osobom cierpiącym na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, nieżyt żołądka i jelit, wreszcie na hipercholesterolemię.

Lactuca sativa var. langifolia – Sałata rzymska tworzy główki mniejsze, choć bardziej zbite. Mogą one przybierać różną barwę – od żółtawej po zdecydowanie ciemnozieloną. Osiągają ciężar 50–70 dag – działanie i zastosowanie takie samo jak sałaty siewnej.


Lactuca serriola – Sałata kompasowa – działanie i zastosowanie takie samo jak sałaty jadowitej.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
L