czwartek, 27 września 2018

Leonurus – Serdecznik

Leonurus – Serdecznik

Leonurus quinquelobatus, syn.: Leonurus villosus, Leonurus cardiaca – Serdecznik pospolity to pospolita roślina ruderalna, bylina należąca do rodziny wargowych osiągająca wysokość od 30 do 180 cm.
Serdecznik nie prezentuje się okazale, ani też nie posiada jakichkolwiek walorów dekoracyjnych. Tworzy sztywne, rozgałęzione łodygi, czterokanciaste, we wnętrzu puste, które pokrywają szorstkawe palczastosieczne liście. Kwiaty ma niepozorne, różowawe z fioletowym odcieniem, rzadko białe, skupione w nibyokółki w górnych partiach gałązek. Owocem jest drobna rozłupka.
Występowanie: Ojczyzną serdecznika jest Europa charakteryzująca się klimatem umiarkowanym. Naturalne stanowiska tej rośliny to stare śmietniska, rumowiska, urwiska gliniastych wzgórz, przydroża, przychacia.
Surowiec: kwitnące ziele.
Zawartość: m.in. alkaloidy, gorycze, garbniki, olejek eteryczny, flawonoidy, kwas p.–kumarynowy.
Działanie i zastosowanie: Z suszonego ziela serdecznika przyrządza się dwie postaci leku: napar i nalewkę. Napar przygotowany z 1 łyżeczki do herbaty suszu oraz 1 szklanki wrzątku (parzyć pod przykryciem 15–20 minut, po zaparzeniu przecedzić), którą w razie potrzeby pijemy po 1/4 szklanki.
Nalewkę zaś otrzymujemy w ten sposób, iż łączymy ze sobą 1 część ziela z 7 częściami spirytusu w szklanym naczyniu, które szczelnie zamykamy i ustawiamy w ciepłym miejscu. Po 3 tygodniach maceracji alkohol odcedzamy i mamy gotowe lekarstwo.
Zarówno naparu jak i nalewki używamy do leczenia przede wszystkim nadpobudliwości nerwowej, rozmaitych nerwic, histerii, pomocniczo w niektórych chorobach psychicznych, choroby nadciśnieniowej, jako środka zmniejszającego ryzyko zakrzepów, środka „uspokajającego” serce, zaburzeń menstruacyjnych, dolegliwości związanych z przekwitaniem u kobiet.
Ziele serdecznika posiada dość silne działanie uspokajające, porównywalne do działania kozłka lekarskiego.
Specyfików przygotowanych z ziela serdecznika pospolitego, prócz wymienionych zastosowań, można także używać w leczeniu bezsenności, stanów lękowych i zaburzeń seksualnych na tle nerwicowym (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn).
Medycyna ludowa jako lek o wiele skuteczniejszy od naparu i nalewki zaleca świeży sok wyciśnięty z młodych kwitnących wierzchołków pędów.

Inne gatunki:

Leonurus sibiricus – Serdecznik syberyjski ma działanie i zastosowanie takie samo jak serdecznik pospolity, a ponadto ma także działanie pobudzające krążenie, obniżające ciśnienie tętnicze i ogólnie wzmacniające i oczyszczające, ponadto przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Doskonale skutkują w przypadku bolesnego miesiączkowania i nadmiernych krwawień menstruacyjnych, a pomocniczo stosuje się je w kamicy nerkowej, moczowej i w egzemie.


Leonurus turkestanicus – Serdecznik turkiestański ma działanie i zastosowanie takie samo jak serdecznik pospolity, ma także działanie pobudzające krążenie, obniżające ciśnienie tętnicze i ogólnie wzmacniające i oczyszczające, ponadto przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Doskonale skutkują w przypadku bolesnego miesiączkowania i nadmiernych krwawień menstruacyjnych, a pomocniczo stosuje się je w kamicy nerkowej, moczowej i w egzemie.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
L