czwartek, 27 września 2018

Lepidium – Pieprzyca

Lepidium – Pieprzyca

Lepidium sativum – Pieprzyca siewna błędnie nazywana rzeżuchą, to roślina chętnie uprawiana w mieszkaniach w okresie świąt wielkanocnych. Jest to roczna, uprawiana w gruncie osiąga wysokość 2–50 cm i silnie się rozkrzewia. Na jej łodygach wyrastają trzy rodzaje liści (w zależności od wysokości) i każdy z nich ma inny kształt. Nie będę ich tutaj opisywał, nie jest to bowiem dla nas aż tak istotne. Pieprzyca kwitnie na biało (kwiaty bardzo drobne, bez wartości dekoracyjnej), a po przekwitnięciu wiążą się w liczne brązowe, drobne nasiona.
Występowanie: Ojczyzną pieprzycy są ogromne obszary Azji: od Iranu na zachodzie przez Afganistan Indie po Chiny na wschodzie. W uprawie znalazła się wcześnie, a nawet, rzec można, bardzo wcześnie, już bowiem w starożytności dotarła do imperium rzymskiego, gdzie była szczególnie ceniona jako warzywo i przyprawa. W późniejszych czasach uległa zapomnieniu i dopiero nowożytność przywróciła ją do łask – jako symbol nowo rodzącego się życia.
Surowiec: liście, ziele.
Zawartość: m.in. prowitamina A, witamina C, olejek gorczycowy, sole mineralne (żelazo, jod, fosfor, potas i wapń, sporo siarki).
Działanie i zastosowanie: Zastosowanie mają świeże, młode listki, które należy spożywać na surowo, co bardzo korzystnie oddziałuje na przewód pokarmowy. Lekko pobudza wydzielanie soków trawiennych, ułatwia przyswajanie pokarmu przez organizm i zwiększa przepływ żółci do dwunastnicy, ogólnie poprawiając przemianę materii.

Inne gatunki:


Lepidium montanum – Pieprzyca górska, gatunek amerykański o działaniu zbliżonym do pieprzycy siewnej.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
L