czwartek, 27 września 2018

Leusea – Leuzea

Leusea – Leuzea

Leusea carthamoides, syn.: Rhaponticum carthamoids – Leuzea krokoszowata – „korzeń marala” to bylina, której organ trwały stanowi dość masywne (do 2,5 cm średnicy) drewniejące kłącze z licznymi cienkimi korzonkami. Tworzy okazałe kępy, złożone z wielu wzniesionych nierozgałęziających się łodyg, dorastających do 180 cm wysokości, pokrytych pierzastosiecznymi liśćmi, a zwieńczonych pojedynczymi, koszyczkowatymi kwiatostanami barwy purpurowej do purpurowolila. Kwiaty po zapyleniu wiążą się w owoce typu niełupki.
Występowanie: wywodzi się z Syberii i Mongolii, gdzie, gdzie jej naturalnymi stanowiskami są łąki i obrzeża lasów górskich na wysokości 1500–200 metrów n.p.m.. Przez mieszkańców Syberii leuzea nazywana jest popularnie „korzeniem marala” (Cervus elaphus maral – azjatycki podgatunek jelenia) z tej przyczyny, iż stanowi ulubione pożywienie tego zwierzęcia.
Surowiec: korzenie.
Zawartość: żywice, garbniki, sole mineralne (wapń, fosfor), alkaloidy, witamina C, prowitamina A, inulina i nieznaczna ilość olejku eterycznego.
Działanie i zastosowanie: Leuzea to roślina lecznicza znana od dawna i chętnie używana przez ludową medycynę narodów Syberii i Mongolii. Badania farmakologiczne prowadzone od ponad 30 lat potwierdziły informacje znachorów i szamanów dotyczące jej cennych właściwości. Leuzea przejawia działanie pobudzające i wzmacniające ośrodkowy układ nerwowy, w związku z czym zaleca się stosowanie jej w wyczerpaniu psychicznym. Oprócz tego nadzwyczaj pozytywnie oddziałuje na organizm w wyczerpaniu fizycznym. Ponadto stosuje się ją w leczeniu nerwic, głównie seksualnych, pomocniczo w chorobach psychicznych i uzależnieniu od alkoholu bądź narkotyków. Dość ważną informacją będzie chyba ta, iż „korzeń marala” jest (podobno) cennym afrodyzjakiem, wyraźnie podnoszącym sprawność seksualną zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a także korzystnie wpływa na rozrodczość.

Z wysuszonych i rozkruszonych korzeni przygotowuje się nalewkę (1 część w stosunku wagowym korzeni na 2 części spirytusu; macerować w szczelnie zamkniętym naczyniu ustawionym w ciepłym miejscu przez 5–6 tygodni; przecedzić, w miarę potrzeby używać po 15 kropli na wodę lub cukier 2–3 razy dziennie przez 3 tygodnie. Po upływie tego okresu stosuje się 10–12 dni przerwy i kurację można powtórzyć.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
L