czwartek, 27 września 2018

Levisticum – Lubczyk

Levisticum – Lubczyk

Levisticum officinale – Lubczyk lekarski to bylina nader okazała, bo mogąca dorastać do 2 metrów wysokości, chociaż na ogół bywa o wiele niższa. Organem trwałym rośliny jest solidne, grube, mięsiste kłącze, z którego wyrastają równie solidne korzenie.
Liście lubczyku są podwójnie pierzaste o pojedynczych listkach, w ogólnym zarysie jajowatych, grubo ząbkowanych. Ich barwa jest ciemnozielona, a górna powierzchnia błyszcząca.
Kwiatostany tak samo wielkie jak cała roślina, skupione w złożone, ogromne baldachy, wieńczą szczyty pędów. Kwiaty drobne, niepozorne, bardzo liczne, żółtawe, stanowią rarytas dla pszczół, ponieważ dostarczają dużych ilości wartościowego nektaru.
Owocem lubczyku jest rozłupnia, która po dojrzeniu rozpada się na dwie rozłupki.
Cała roślina – poczynając od kłączy, a kończąc na nasionach – wydziela bardzo intensywny aromat, który do złudzenia przypomina woń popularnej przyprawy do zup „Maggi”.
Występowanie: Ojczyzną lubczyków jest Iran. Do Europy lubczyk trafił – najprawdopodobniej dzięki krzyżowcom – w XII wieku, ale są to tylko przypuszczenia. Faktem jest natomiast, iż nie był znany w starożytności.
Surowiec: korzeń, ziele, nasiona.
Zawartość: Z wszystkich części rośliny wyodrębnić można m.in.: olejek lotny, kwasy organiczne, kumaryny, cukry, żywice, gorycze, prowitaminę A, witaminę C i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Lubczyk lekarski, chociaż jest przede wszystkim cenną rośliną przyprawową, przejawia również także właściwości lecznicze. Ongiś cieszył się o wiele większą sławą niż obecnie. Uważano go bowiem za ziele magiczne i bardzo skuteczny afrodyzjak.
Lubczyk lekarski (ziele i korzenie) zarówno świeży, jak i po ususzeniu, bardzo korzystnie oddziałuje na przebieg procesów trawiennych, a ponadto jeszcze działa moczopędnie, wiatropędnie i żółciopędnie. Lubczyku można też używać do leczenia bolesnego miesiączkowania, zapalenia pęcherza moczowego i kamicy nerkowej.
Medycyna ludowa do dziś uważa go za bardzo skuteczny afrodyzjak.
W razie wystąpienia niezbyt poważnych dolegliwości spowodowanych zaburzeniami trawienia, np. lekkiej niestrawności, można leczyć się naparem z suszonych i rozdrobnionych liści lubczyku (1 łyżeczka do herbaty na szklankę wody, parzyć pod przykryciem przez 15–20 minut, przecedzić, wypić 1–2 szklanki naparu w ciągu dnia). Taka herbatka lubczykowa ma jeszcze jedną cenną właściwość, która zapewne ucieszy lubiących nadużywać gorących trunków. Otóż herbatka owa w znacznym stopniu, a czasem nawet całkowicie usuwa lub łagodzi objawy tak zwanego kaca, wywołane nadużyciem alkoholu.
Jako przyprawę dodaje się lubczyk do zup, szczególnie kartoflanki, fasolowej, grochowej i rybnej, a w niewielkich ilościach można go także stosować do pomidorowej i rosołu. Prócz tego nadaje się do aromatyzowania pieczeni baraniej i wieprzowej, a także tłustego drobiu.
Świeżymi listkami (w małych ilościach!) można aromatyzować surówki z pomidorów, ogórków i papryki.
Kilka nasion lubczyku dodanych do marynowanych grzybów, ogórków, czy dyni korzystnie wpływa na ich zapach.

Inne gatunki:


Levisticum persicum – Lubczyk perski – do dziś w Iranie można spotkać dziko rosnące egzemplarze tego gatunku o identycznym działaniu i zastosowaniu jak lubczyk lekarski.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
L