czwartek, 27 września 2018

Lobelia – Lobelia (stroiczka)

Lobelia – Lobelia (stroiczka)

Lobelia inflata – Lobelia rozdęta, zwana także stroiczką rozdętą jest roczną rośliną ozdobną, która dorasta do 15–30 cm wysokości. Łodygi ma wzniesione, rozgałęzione. Liście zaś podłużnie odwrotnie jajowate, szorstkoowłosione. Kwiaty ma niebieskie, ozdobne. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu torebki z drobnymi nasionami w środku.
Występowanie: Ameryka Północna. W Polsce uprawiana w ogrodach.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. alkaloidy – lobelina, lobelenina, lobelenidyna, glikozydy i olejek eteryczny.
Działanie i zastosowanie: Nalewka na zielu lobelii znajduje zastosowanie w leczeniu duszności, dychawicy oskrzelowej i stanów skurczowych oskrzeli.
Ponieważ omawiana roślina jest toksyczna, kurowanie się nią winno się odbywać zawsze pod kontrolą lekarza.

Inne gatunki:

Lobelia cardinalis to środek przeciwbólowy.

Lobelia chinensis, syn.: Lobelia radiacus – Lobelia chińska ma działanie przeciwgorączkowe, moczopędne, przeciwzapalne, a poza tym oczyszcza organizm z toksyn rozmaitego pochodzenia. Ziele lobelii chińskiej stosuje się też do leczenia zapalenia żołądka i jelit, raka żołądka (pomocniczo), żółtaczki i marskości wątroby.

Lobelia dortmanna – Lobelia jeziorna to roślina wodna, o równowąskich liściach, groniastym kwiatostanie złożonym z niebiesko–białych kwiatków.
Skład chemiczny tej rośliny nie jest jeszcze do końca poznany. Wiadomo jedynie, że z jej ziela można wyodrębnić alkaloidy, glikozydy i sole mineralne.
Działanie omawianej rośliny na człowieka jest zbliżone do działania wcześniej opisanej lobelii (stroiczki) rozdętej.

Lobelia kalmii – ma działanie przeciwgorączkowe, moczopędne, przeciwzapalne, a poza tym oczyszcza organizm z toksyn rozmaitego pochodzenia.

Lobelia siphilitica jest stosowana w leczeniu kiły (pomocniczo).


Lobelia tupa to środek przeciwbólowy, skuteczny szczególnie w bólu zębów i słaby narkotyczny – ziele pali się, a dym wdycha.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
L