piątek, 28 września 2018

Manihot – Maniok

Manihot – Maniok

Manihot esculenta, syn.: Jatropha manihot – Maniok jadalny, zwany też gorzkim to dość okazały krzew mogący osiągać wysokość 3 metrów (zwykle trochę niższy). Liście ma długoogonkowe, dłoniaste. Kwiaty nieduże, niedekoracyjne – oddzielnie męskie, i oddzielnie żeńskie. Te ostatnie po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu oskrzydlonej torebki, wewnątrz której znajdują się małe nasionka o brudnobiałej do brudnoszarej barwie. Organ trwały rośliny stanowią okazałe bulwy korzeniowe osiągające ciężar od 2 do 5 kg.
Występowanie: Maniok pochodzi z Brazylii, a uprawiany jest w tropikach Ameryki Południowej, Afryki, aż po Nową Gwineę i niektóre wyspy Ocean Spokojnego.
Surowiec: bulwy.
Zawartość: m.in. skrobia, cukry, białka i trujący glikozyd manihototoksyna.
Działanie i zastosowanie: Manihototoksyna na skutek gotowania, pieczenia, prażenia ulega rozkładowi, tak że bulwy tak spreparowane mogą być spożywane lub przerabiane na lekkostrawną, dietetyczną mączkę skrobiową.
Z owej mączki wypieka się doskonały chleb, produkuje tapiokę, bądź bulwy przerabia się na alkohol.
Maniok prócz dietetycznego, nie posiada znaczenia leczniczego. Spożywanie manioku zalecane jest osobom z nieprawidłową przemiana materii.

Inne gatunki:

Manihot dulcis – Maniok słodki dzielący się na dwie odmiany: Manihot grahami i Manihot api – obydwie pochodzące z Brazylii – również dostarcza jadalnych bulw.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
M