sobota, 29 września 2018

Musa – Banan

Musa – Banan

Musa cavendishii, syn.: Musa paradisiaca – Banan chiński, rajski, zwyczajny, „bananowiec”. Istnieje domniemanie, iż banan należy do grupy najwcześniej udomowionych roślin i był znany i wykorzystywany przez człowieka już w czasach tak zwanej „rewolucji neolitycznej”, gdy przechodzono od gospodarki zbieracko–łowieckiej do rolniczej, związanej ze stałym miejscem osiedlania się grup plemiennych.
Chociaż pocięcie „bananowiec”, kojarzy się nam zwykle z drzewem, co zresztą usprawiedliwione jest jego rozmiarami, to jednak jest on byliną, posiadającą grube kłącza, z których wyrastają części nadziemne. Żywot takiej części jest krótki. Gdy osiągnie odpowiednią wysokość i dojrzałość, zakwita, zawiązuje owoce, a po ich dojrzeniu po prostu usycha. Wówczas z kłączy wyrastają nowe „drzewa”, przechodzą te same fazy rozwojowe i znów cykl wegetacyjny zaczyna się od początku.
Bananowiec ma ogromne liście – równowąskolancetowate – zwisające, bardzo delikatne. Kolbiasty kwiatostan, wyrastający spośród liści, również zwiesza się ku dołowi. Ma barwę czerwonawą lub czerwonawo–fioletową i jest bardzo dekoracyjny.
Kwiatostan składa się z niejako z trzech „pięter”. Najwyższe stanowią kwiaty męskie, nie zawierające wszakże pyłku zdolnego do zapylenia. Środkowe „piętro” zajmują kwiaty obupłciowe, najwyższe zaś „piętro” zajmują kwiaty żeńskie, które zawiązują się partenokarpicznie, w związku z czym są one pozbawione nasion.
Występowanie: ojczyzną banana chińskiego jest (prawdopodobnie!) Azja Południowo–Wschodnia, a konkretnie te jej rejony, które charakteryzują się wysoką temperaturą i wilgotnością względną powietrza. Poza tym w uprawie.
Na plantacjach uprawia się dwie odmiany bananowców – pierwsza to Musa paradisiaca – banan rajski, tworząca bardzo wysokie „drzewa”, druga zaś to Musa cavendishii – banan chiński, zwany też karłowym. Nie sugerujmy się zbytnio tą nazwą, ponieważ osiąga on i tak imponujące rozmiary, dorastając do 2 metrów wysokości.
W obrębie Musa paradisiaca istnieją dwie pododmiany. Jedna z nich rodzi owoce skrobiowe, nadające się do konsumpcji dopiero po ugotowaniu lub upieczeniu, druga natomiast daje owoce słodkie, deserowe, znane nam wszystkim, gdyż wyłącznie one są importowane do Polski. Banany skrobiowe stanowią, głównie w biednych krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej, częstokroć podstawę wyżywienia najuboższych warstw ludności.
Surowiec: owoce.
Zawartość: skrobia, nieco białka, cukry, enzymy, pektyny, olejek eteryczny, prowitamina A, witaminy B2, C, PP i E, oraz bardzo dużo potasu.
Działanie i zastosowanie: Chociaż owoce bananowca, czyli inaczej mówiąc banany, mają przede wszystkim znaczenie konsumpcyjne, to przejawiają również pewne znaczenie lecznicze.
Świeże surowe banany zalecane są pomocniczo w leczeniu chorób wątroby i nerek, stanach zapalnych żołądka i jelit, stwardnienia tętnic, nadciśnienia tętniczego, wrzodów żołądka i dwunastnicy, czerwonki oraz jako niezwykle łagodny środek przeciwskurczowy.

Inne gatunki:

Musa sapientium – Banan plamisty wygląda prawie identycznie jak banan rajski. Jedyne co ich różni to, że pochwy liściowe mają barwę lilioworóżową do lilaczerwonawej, oraz to, iż owoce opisywanej rośliny są krótsze, ale smaczniejsze. Są one wyborne w smaku i przede wszystkim spożywa się je jako deserowe, chociaż można sporządzać z nich różne słodkie potrawy.
Występowanie: Chiny, Indie, Indochiny. Uprawiany w całej gorącej strefie globu ziemskiego.
Surowiec: owoce.
Zawartość: skrobia, trochę białka, cukry, enzymy, pektyny, olejek eteryczny, prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminy C, E i PP, oraz bardzo wiele potasu.
Działanie i zastosowanie: Świeże surowe owoce zalecane są pomocniczo w leczeniu chorób wątroby i nerek, stanów zapalnych żołądka i jelit, stwardnienia tętnic, wrzodów żołądka i dwunastnicy, czerwonki, a także jako bardzo łagodny środek przeciwskurczowy.

Musa textilis – Banan manilski to, podobnie jak niżej opisany banan rajski jest ogromną byliną, osiągającą do 8 metrów wysokości, przypominającą swym wyglądem drzewo. Jego organem trwałym są rozłogi. Liście ma z kształty równowąskolancetowate o barwie brązowawej, pokryte plamami. Zwisłe kwiatostany są bardzo podobne jak u jego krewniaka, banana rajskiego.
Występowanie: Jego ojczyzną jest ogromny obszar, od Indii aż do Filipin.
Surowiec: pąki kwiatów męskich, zawiązki owoców.
Zawartość: cukry, prowitaminę A, sole mineralne.

Działanie i zastosowanie: Posiada wyłącznie znaczenia dietetyczne i kulinarne – jadalne są pąki kwiatów męskich i młodziutkie, dopiero co zawiązane owoce, ale nie spożywa się ich na surowo, lecz po przyrządzeniu w kuchni. Zalecane są one w dietach odchudzających i w złej przemianie materii.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
M