sobota, 29 września 2018

Myroxylon – Balsamowe drzewo

Myroxylon – Balsamowe drzewo

Myroxylon balsamum, syn.: Myrospermum pereirae – Balsamowe drzewo to egzotyczne drzewo dorastające do ponad 20 metrów wysokości. Liście ma nieparzystopierzaste, składające się z 7 i więcej jajowatopodługowatych listków. Liście omawianej rośliny są zimozielone, skórzaste i na wierzchniej stronie błyszczące. Kwiaty dekoracyjne, białe, motylkowe. Po przekwitnięciu wiążą się w jednonasienny, oskrzydlony strąk.
Występowanie: pochodzi z tropików Ameryki Łacińskiej, gdzie rośnie zarówno dziko, jak również jest uprawiane.
Surowiec: Z omawianej rośliny pozyskuje się balsam peruwiański. Jest to gęsta ciecz o barwie ciemnobrunatnej, pachnąca wanilią. Smakuje gorzko.
Zawartość: cynameina, kumaryna i niewielkie ilości waniliny.
Działanie i zastosowanie: Balsam peruwiański to lek o działaniu antyseptycznym, stosowanym do gojenia ran i odkażania moczowodów. Ma on również działanie wykrztuśne. Prócz wymienionego zastosowania, można go również podawać w kaszlu, stanach zapalnych płuc i oskrzeli, a pomocniczo także i w astmie.

Inne gatunki:


Myroxylon toluiferum – Balsamowiec Tolu ma działanie i zastosowanie podobne do działania i zastosowania balsamowego drzewa, tyle że nieco słabsze.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
M