poniedziałek, 1 października 2018

Oxalis – Szczawik

Oxalis – Szczawik

Oxalis ocetasella – Szczawik zajęczy to niepozornie wyglądająca wieloletnia roślina dorastająca od 5 do 15 cm wysokości. Omawiana roślina tworzy cienkie pełzające rozłogi, z których kępkami wyrastają liście i łodyżki kwiatowe, Liście ma jasnozielone, trójlistkowe, o charakterystycznym, kwaśno–ściągającym smaku. Kwiaty natomiast dość duże, barwy białej z różowawymi żyłkowanymi i żółtymi plamkami u nasady płatków.
Występowanie: Jest to gatunek krajowy, który najłatwiej spotkać można w lasach bądź zaroślach, ale także w ogrodach.
Surowiec: świeże liście.
Zawartość: m.in. kwasy organiczne, sole mineralne i witamina C.
Działanie i zastosowanie: Odpowiednio spreparowane liście mogą stanowić namiastkę cytryny. Zażywanie ich wskazane jest w niedokrwistości i przeciw niestrawności.
Najwygodniejszy w użyciu jest przecier. 1/2 kg młodych czystych listków zasypuje się 1 kg cukru i tę mieszaninę miksuje tak dokładnie, aż powstanie jednolita masa. Następnie zaś przekłada do słoików.

Inne gatunki:

Oxalis cymosa – zastosowanie zbliżone do szczawiku zajęczego.

Oxalis metcalfei – zastosowanie zbliżone do szczawiku zajęczego.

Oxalis stricata – Szczawik żółty, który do naszego kraju został przywleczony z Ameryki Północnej ma działanie i zastosowanie zbliżone do szczawiku zajęczego.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
O