wtorek, 2 października 2018

Petasites – Lepiężnik

Petasites – Lepiężnik

Petasites hybridus, syn.: Petasites officinalis – Lepiężnik różowy to bylina, dorastająca do 30–60 cm wysokości.Organem trwałym omawianej rośliny jest kłącze. Z niego to wyrastają pędy kwiatowe. Ich wierzchołki wieńczą dość małe, choć dekoracyjne kwiaty różowej, lub brudnopurpurowej barwy, skupione w niby grono. Po przekwitnięciu z kłączy wyrastają duże, sercowatookrągławe liście.
Występowanie: Roślina krajowa. Najłatwiej spotkać ją można w miejscach wilgotnych – na obrzeżach zarośli, blisko rzek, stawów i jezior.
Surowiec: kłącza i liście.
Zawartość: m.in. inulina, śluzy, garbniki, olejek eteryczny i gorycze.
Działanie i zastosowanie: Odwar z kłączy bądź liści (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać dwoma szklankami wody, gotować pod przykryciem 3–5 minut od zawrzenia, przecedzić, w razie potrzeby pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki) to niezły środek rozkurczowy, wykrztuśny, wykrztuśny, moczopędny i napotny, mający jednocześnie pewne znaczenie w zwalczaniu robaków – pasożytów przewodu pokarmowego.
Picie odwaru zalecane jest w przeziębieniu, kaszlu, a przede wszystkim w astmie.

Inne gatunki:

Petasites albus – Lepiężnik biały rośnie na Kaukazie oraz w zachodnich rejonach europejskiej części Rosji. Rośnie na brzegach wód. Działanie i zastosowanie ma takie samo jak lepiężnik różowy.

Petasites frigidus – gatunek amerykański, zastosowanie zbliżone do lepiężnika różowego.

Petasites georgicus – Lepiężnik gruziński – Rośnie na Zakaukaziu, kwitnie na żółto. Działanie i zastosowanie ma takie samo jak lepiężnik różowy.

Petasites sagittatus – gatunek amerykański, zastosowanie zbliżone do lepiężnika różowego.


Petasites spurius, syn.: Petasites tomentosus – Lepiężnik wojłoczny spotkać można w europejskiej części Rosji, na zachodniej Syberii i w Azji Środkowej. Kwiaty ma białe lub jasnożółte. Działanie i zastosowanie takie samo jak lepiężnika różowego.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P