wtorek, 2 października 2018

Potentilla – Pięciornik

Potentilla – Pięciornik

Potentilla anserina – Pięciornik gęsi, zwany też srebrnikiem to bylina, której organ trwały stanowi masywne kłącze. Z niego to wyrasta część nadziemna: płożące się, łatwo zakorzeniające się rozłogi, oraz srebrzystozielone liście, w zarysie podługowate, nieparzystopierzaste. Spośród liści wyrastają również dość duże (w stosunku do wielkości całej rośliny) i ładne złocistożółte kwiaty, które po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu orzeszka.
Występowanie: pospolita roślina krajowa, którą spotkać można na przydrożach, łąkach, w pobliżu wód.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. witamina C, żywice, gorycze, garbniki, kwercetyna i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie:Napar z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez około 15 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki) to dość skuteczny środek zalecany do leczenia nieżytu żołądka i jelit, krwawych biegunek i bólów żołądka spowodowanych niestrawnością. Dalej – leczy się nim również dolegliwości ze strony wątroby, a także stany zapalne pęcherzyka i nerek. Pomocniczo można go używać przy nazbyt obfitych krwawieniach menstruacyjnych.

Inne gatunki:

Potentilla arenaria – Pięciornik piaskowy – zawiera w swym składzie sporo tanin, ale może być używany wyłącznie zewnętrznie do przemywania (jeśli z ziela sporządzi się napar) drobnych zropiałych zranień, krost i wyprysków.

Potentilla argentea – Pięciornik srebrny – zawiera w swym składzie sporo tanin, ale może być używany wyłącznie zewnętrznie do przemywania (jeśli z ziela sporządzi się napar) drobnych zropiałych zranień, krost i wyprysków.

Potentilla diversifolia – zaburzenia żołądkowo–jelitowe, zewnętrznie do przemywania trudno gojących się ran, krost, wrzodów, wyprysków.

Potentilla erecta, syn.: Potentilla tormentilla – Pięciornik kurze ziele to bylina. Organ trwały omawianej rośliny stanowi kłącze. Z niego to wyrastają 3–5–dłoniaste liście odziomkowe, a spomiędzy nich wznoszące się pędy kwiatowe, zwieńczone niedużymi żółtymi kwiatkami, które po przekwitnięciu wiążą się w owoce typu orzeszka.
Występowanie: pospolita roślina krajowa, którą spotkać można na łąkach, pastwiskach, w lasach i zaroślach.
Surowiec: kłącze.
Zawartość: m.in. garbniki, trójterpeny, termentozyt, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Odwar z kłącza (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody, doprowadzić do zawrzenia i od tego momentu gotować jeszcze 5–7 minut, przecedzić, pić 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki) to środek przeciwbiegunkowy, zalecany też w leczeniu jelit, wrzodów żołądka i dwunastnicy, zewnętrznie zaś do płukanek, przymoczek, nasiadówek w hemoroidach, bólach gardła, stanach zapalnych gardła, jamy ustnej i dziąseł, odmrożeń i oparzeń (w tym i poparzenia przez słońce).
Zewnętrznie kłącze omawianej rośliny w postaci odwaru bądź maści (w Polsce znanej pod nazwą Tormentiol) stosuje się do leczeni zropiałych, albo trudno gojących się ran, owrzodzeń, krost...
Co mówią stare księgi?
Z całej tej rośliny, korzeń jest najużyteczniejszy. Smak ma mocno cierpki, zatem i skutek bardzo ściskający, służy osobliwie na zatrzymanie biegunek, zwłaszcza jeżeli takowe z żadnemi bolami nie są połączone, a do tego długie i uparte, tamuje także krwioplucia, laxowanie, a nawet i urynowanie krwiste. Korzeń ususzony użyty być może na pomienione choroby: albo utłuczony i przesiany, którego na koniec noża dawać co trzy godziny w wodzie i nie popijać, albo też wziąwszy go na łyżkę gotować w kwarcie wody, do zostania połowy, i dawać pić po pół łyżki dla młodych do ośmiu lat, starszym po łyżce, a w podeszłym wieku nawet i po dwie lub trzy na raz. Tak gotowany w wodzie służy na zatrzymanie biegunek, nawet krwawiących. (...) Użycie jednak jego jakimkolwiek sposobem ma być ostrożnie czynione, w ten czas dopiero do niego przystąpić radzę, gdyby inne zioła mniej skutkowały.” (J. Dziarkowski, dz. cyt., s. 102–103)

Potentilla fruticosa – zaburzenia żołądkowo–jelitowe, zewnętrznie do przemywania trudno gojących się ran, krost, wrzodów, wyprysków.

Potentilla palustris – zaburzenia żołądkowo–jelitowe, zewnętrznie do przemywania trudno gojących się ran, krost, wrzodów, wyprysków.

Potentilla repens – Pięciornik rozłogowy – zawiera w swym składzie sporo tanin, ale może być używany wyłącznie zewnętrznie do przemywania (jeśli z ziela sporządzi się napar) drobnych zropiałych zranień, krost i wyprysków.

Potentilla strigosa – zaburzenia żołądkowo–jelitowe, zewnętrznie do przemywania trudno gojących się ran, krost, wrzodów, wyprysków.


Potentilla tridentata – zaburzenia żołądkowo–jelitowe, zewnętrznie do przemywania trudno gojących się ran, krost, wrzodów, wyprysków.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P