wtorek, 2 października 2018

Primula – Pierwiosnka

Primula – Pierwiosnka

Primula officinalis – Pierwiosnka lekarska to niezbyt okazała bylina tworząca rozetkę liści ze środka której, na nagich łodygach, u ich zwieńczenia, pojawiają się żółte dość dekoracyjne, skupione w baldaszki, kwiaty. Organem trwałym rośliny jest niewielkie kłącze.
Występowanie: Pierwiosnka występuje w całej umiarkowanej strefie klimatycznej Europy i Azji, w Polsce jest dość pospolita.
Surowiec: kwiaty i kłącza.
Zawartość: m.in. flawonoidy, saponiny, cukry, śluzy...
Działanie i zastosowanie: Napar z kwiatów i odwar z kłączy zalecane są głównie jako doskonały środek wykrztuśny, chociaż posiada ponadto jeszcze niewielkie działanie moczopędne, niewielkie uspokajające i przeciwzapalne. Znajduje zastosowanie w leczeniu suchego kaszlu, zapalenia oskrzeli, pomocniczo także w leczeniu bezsenności, ostrych stanów lękowych, reumatyzmu i dny.
Co mówią stare księgi?
(...) Kwiaty jej [pierwiosnki] zażywają się jak herbata w dolegliwościach piersi, liście zaś młode na zieleninę (przyrządza się tak samo jak sałatę – A.J.S.). W Anglii marynują je z octem. Korzeń włożony do piwa dodaje mu mocy. Z kwiatów daje się robić przyjemne i zdrowe wino sposobem następującym: 10 funtów cukru białego rozpuszcza się w trzech garncach wody wrzącej, szumuje się i klaruje za pomocą białka od dwóch jaj (kurzych – A.J.S.). Po zupełnym ostudzeniu rozcieku dodaje się garniec świeżego, drobno usiekanego kwiatu kluczyków (czyli pierwiosnki – A.J.S.), 2 cytryny pokrajane w cienkie talarki (bez nasion – A.J.S.) i 4 łyżki dobrych, białych drożdży. Wszystko to zlewa się do baryłki (albo słoja, czy balonu – A.J.S.) i stawi w piwnicy, aby fermentowało. Po ukończeniu rojenia, cedzi się płyn należycie, dodaje 1,5 garnca dobrego reńskiego (może być także włoskie, francuskie, węgierskie etc. – A.J.S.) [wytrawnego białego] wina, i zostawia znowu w naczyniu, aż się należycie wyklaruje, potem wino zlewa się w butelki, korkuje i chowa do użycia w piwnicy. Zdrowe to wino utrzymuje się wiele lat bez zepsucia.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. II, s. 40).

Inne gatunki:

Primula macrocalyx – ten gatunek pierwiosnki rośnie na Powołżu, na Uralu, Kaukazie, w Azji Centralnej i w górach Tian–szań – działanie i zastosowanie zbliżone do pierwiosnki lekarskiej.

Primula veris, syn.: Primula elatior – Pierwiosnka wyniosła – działanie i zastosowanie takie samo jak pierwiosnki lekarskiej.


Primula vulgaris, syn. Primula acaulis – Pierwiosnka bezłodygowa – działanie i zastosowanie takie samo jak pierwiosnki lekarskiej.


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P