wtorek, 2 października 2018

Prunella – Głowienka

Prunella – Głowienka

Prunella vulgaris – Głowienka pospolita to niepozorna bylina. Organ trwały głowienki stanowi pełzające kłącze. Z niego to wyrastają bardzo liczne pędy. Porastające je liście są z kształtu jajowatookrągławe o zaostrzonych końcach. Drobniutkie niebieskofioletowe kwiaty skupione są w główkowate kwiatostany, wieńczące szczyty pędów. Owocem jest rozłupnia, rozpadająca się na cztery rozłupki.
Występowanie: Jej ojczyzną jest strefa klimatu umiarkowanego naszego kontynentu. W Polsce należy do pospolitych roślin, które spotkać można w zaniedbanych ogródkach, na przydrożach, łąkach i obrzeżach lasów.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in. olejek eteryczny, glikozyd aukubina, saponiny, gorycze, garbniki, związki żywicowe i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Najpopularniejszym lekiem jest odwar z ziela. Przygotowuje się go w następujący sposób: 1 łyżeczkę do herbaty suszu zalewa się 1 szklanką wrzącej wody i gotuje pod przykryciem 1–2 minuty, potem przecedza i pije po 1/2 szklanki 1–2 dziennie.
Odwar ów jest zalecany do leczenia chorób nerek, moczowodów i pęcherza moczowego. Dalej – wrzodów żołądka i dwunastnicy, nieżytów żołądka i jelit, biegunki, krwawień z kobiecych narządów rodnych, zbyt obfitego miesiączkowania, dolegliwości ze strony wątroby i nudności. Prócz tego jest on również słabym środkiem przeciwrobacznym i przeciwgorączkowym.
Zewnętrznie odwar z ziela głowienki stosuje się do płukania jamy ustnej, dziąseł i gardła, a także kobiecych narządów płciowych w ich stanach zapalnych.

Jak z powyższego wynika jest to roślina bardzo cenna, o dość szerokim zastosowaniu leczniczym, a zatem warta szerszego upowszechnienia.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
P