wtorek, 2 października 2018

Rubia – Marzana

Rubia – Marzana

Rubia tinctorum – Marzana barwierska to bylina. Ze względu na to, iż w jej kłączach występuje czerwony barwnik alizaryna stosowany do barwienia tkanin i produkcji atramentu, niegdyś uprawiano ją – także i w naszym kraju.
Organem trwałym jest czerwone kłącze, z którego wyrastają wznoszące się pędy, mogące dorastać do 80 cm długości. Liście ma owalnolancetowate, bądź lancetowate, zaostrzone. Z ich kątów wyrastają niepozorne żółte kwiatuszki, po przekwitnięciu wiążące się w kuliste, podobne do jagód, czerwonobrązowe owoce.
Występowanie: europejskie kraje śródziemnomorskie oraz Azja Mniejsza.
Surowiec: kłącza i korzenie.
Zawartość: m.in. kwas ruberystrynowy oraz glikozydy antracenowe.
Działanie i zastosowanie: Odwar z kłącza marzany (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 2 szklankami wody i gotować pod przykryciem 7–10 minut, przecedzić, w razie potrzeby pić 3 razy dziennie po 1/4 szklanki) to znany i ceniony specyfik mający zdolność rozpuszczania kamieni nerkowych. Oprócz tego przejawia on właściwości rozkurczowe. Dawniej pomocniczo stosowany był w leczeniu żółtaczki.
Objawem ubocznym w leczeniu się marzaną jest to, iż wywołuje ono zjawisko barwienia moczu i potu na różowy kolor.

Inne gatunki:

Rubia cordifolia – Marzana sercolistna – surowiec: kłącza i korzenie. Działanie wykrztuśne, moczopędne, przeciwkrwotoczne, pobudzające krążenie. Wyciągi stosuje się do leczenia nerwobólów, krwawień wewnętrznych, macicznych, krwioplucia, żółtaczki, zapalenia wątroby, kamicy żółciowej i nerkowej.


Rubia iberica – Marzana gruzińska – rośnie na Kaukazie i Zakaukaziu – działanie i zastosowanie zbliżone do marzany barwierskiej.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
R