wtorek, 2 października 2018

Rubus – Jeżyna, Malina

Rubus – Jeżyna, Malina

Rubus caesius – Jeżyna popielica – to krzew o walcowatych, czołgających się, biało oszronionych, pędach. Liście ma złożone, 3–listkowe, rzadziej 5–listkowe o rombowojajowatych listkach. Szczytowe kwiatostany, złożone z drobnych niepozornych kwiatków białej barwy, wreszcie, po przekwitnięciu tych ostatnich, pojawiają się zbiorowe, czarne, siwo oszronione owoce.
Występowanie: Roślina krajowa, spotykana na polnych miedzach, skrajach lasów, zboczach parowów, czy przydrożach, poza tym w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, w Europie, Azji i Ameryce, rośnie wiele gatunków dzikich jeżyn. Niektóre z nich człowiek wykorzystał w hodowli, dla otrzymania najlepszych dlań – i to pod każdym względem – roślin sadowniczych.
Surowiec: owoce, liście i korzenie.
Zawartość: m.in. cukry, kwasy organiczne, prowitamina A, witaminy z grupy B, witamina C, pektyny, garbniki i związki mineralne (potasu, wapnia i magnezu).
Działanie i zastosowanie: Owoce pozytywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego, a ponadto, ze względu na właściwości uspokajające, wskazane są w zaburzeniach nerwowych występujących w okresie przekwitania u kobiet. Ponadto soku z dojrzałych jeżyn dobrze jest używać zewnętrznie do okładów na krosty, wypryski i liszaje.
Poważniejsze znaczenie mają jednak liście i korzenie. Odwary z tych ostatnich (1 łyżeczka rozdrobnionych, suchych korzeni na 1 szklankę wody, pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki) działają moczopędnie. Co do liści, to stosuje się je w rozlicznych schorzeniach.
Odwar z nich to doskonały środek napotny stosowany w przeziębieniu i anginie. Prócz tego przynosi też ulgę w przypadku nieżytów górnych dróg oddechowych. Przygotowuje się go z 1 łyżeczki do herbaty suszonych liści i szklanki wody (doprowadzić do zawrzenia i odstawić do naciągnięcia na 15 minut), a pije 3 razy dziennie po 1/2 szklanki.
Ten sam odwar, tak samo dawkowany, leczy również krwawą biegunkę. Natomiast napar z młodych delikatnych listków (1 łyżeczka do herbaty na szklankę wrzątku) osłodzony miodem, a pity 3 razy dziennie po 1 szklance, to dobry środek pomocniczy w leczeniu anemii.
Odwar lub napar z liści winno się stosować również w krwawieniach z przewodu pokarmowego, a także jako słaby środek przeciwkrwotoczny w chorobach płuc (oczywiście wyłącznie pomocniczo). Macerat z 1 łyżeczki do herbaty młodych końców pędów (zalać szklanką wrzątku i odstawić do naciągnięcia na 12 godzin, pić na czczo) leczy liszaje.
Wreszcie na koniec wspomnieć trzeba i o zastosowaniu zewnętrznym odwarów z liści i ziela jeżyny. Kąpiele w odwarze (3–4 garście liści lub ziela na 4–5 litrów wody, gotować pod przykryciem 2–4 minuty od zawrzenia) działają nie tylko ogólnie wzmacniająco, ale przede wszystkim oczyszczają skórę z krost i wyprysków.

Inne gatunki:

jeżyny:

Jeżyna bezkolcowa – będąca krzyżówką różnych dzikich gatunków jeżyn, którą coraz częściej spotkać można na działkach i w ogródkach przydomowych – działanie i zastosowanie zbliżone do jeżyny popielicy i maliny właściwej.

Rubus chingii – działanie i zastosowanie zbliżone do jeżyny popielicy.

Rubus coreanus – Jeżyna koreańska – owoce stosowane są w leczeniu zapalenia pęcherza i nerek, biegunki, zbyt wczesnej ejakulacji, zaburzeń wzwodu członka u mężczyzn i oziębłości płciowej u kobiet.

Rubus flagellaris – gatunek amerykański – działanie i zastosowanie zbliżone do jeżyny popielicy.

Rubus fruticosus – gatunek europejski – działanie i zastosowanie takie samo jak jeżyny popielicy.

Rubus hispidus – gatunek amerykański ma działanie zbliżone do jeżyny popielicy i maliny właściwej, posiada także zastosowanie w leczeniu czerwonki i biegunki.

Rubus invisus – gatunek amerykański – działanie i zastosowanie zbliżone do jeżyny popielicy.

Rubus odoratus – Jeżyna wonna – ma działanie zbliżone do jeżyny popielicy i maliny właściwej, posiada także zastosowanie w leczeniu czerwonki i biegunki.

Rubus parviflorus – Jeżyna nuktajska – ma działanie zbliżone do jeżyny popielicy i maliny właściwej, posiada także zastosowanie w leczeniu czerwonki i biegunki.

Rubus proceus – gatunek europejski – działanie i zastosowanie takie samo jak jeżyny popielicy.

Rubus procumbens – ma działanie zbliżone do jeżyny popielicy i maliny właściwej, posiada także zastosowanie w leczeniu czerwonki i biegunki.

Rubus radula – gatunek europejski – działanie i zastosowanie takie samo jak jeżyny popielicy.

Rubus ulmifolius – gatunek europejski – działanie i zastosowanie takie samo jak jeżyny popielicy.

Rubus ursinus – gatunek amerykański – działanie i zastosowanie zbliżone do jeżyny popielicy.

Rubus velox – gatunek amerykański – działanie i zastosowanie zbliżone do jeżyny popielicy.

Rubus villosus – Jeżyna amerykańska ma działanie zbliżone do jeżyny popielicy i maliny właściwej, posiada także zastosowanie w leczeniu czerwonki i biegunki.

maliny:

Rubus chamaemorus – Malina moroszka – działanie i zastosowanie zbliżone do maliny właściwej – w tym miejscu uwaga, malina moroszka znajduje się pod całkowitą ochroną, i nie wolno zbierać jej owoców ze stanu naturalnego.

Rubus idaeus – Malina właściwa to powszechnie znany i od wieków uprawiany krzew owocowy (wykorzystuje się także i dzikie leśne maliny) o sztywnych, kolczastych pędach mogących dorastać do 1,5 m wysokości.
Na owych pędach wyrastają pierzaste, 3–5–listkowe liście. Kwiaty maliny są nieduże, niedekoracyjne, białe. Po przekwitnięciu wiążą się one w owoce czerwonej barwy (u niektórych odmian również żółtej; istnieje też odrębny gatunek – malina czarna, wiodąca swój ród z kontynentu północnoamerykańskiego).
Występowanie: strefa klimatu umiarkowanego Europy i Azji; w Polsce roślina pospolita.
Surowiec: Surowca leczniczego dostarczają owoce i liście maliny.
Zawartość: w owocach m.in. prowitamina A, witamina B2, C, PP. Dalej – substancja przeciwmiażdżycowa, barwnik antocyjanowy, lotne substancje zapachowe, związki śluzowe, sole mineralne (żelazo, potas, miedź) cukry, pektyny i kwasy organiczne (m.in.: salicylowy i jabłkowy); w liściach: witamina C, sole mineralne (żelazo, potas i miedź), garbniki, kwasy organiczne (m.in.: cytrynowy i mlekowy), a także żywice.
Działanie i zastosowanie: Świeży (pasteryzowany) sok malinowy, lub – w razie jego braku – mocny kompot z owoców przejawiają działanie przeciwgorączkowe i napotne. Picie soku, czy też kompotu zalecane jest w grypie, anginie i przeziębieniu.
Zjadanie w dużych ilościach świeżych surowych owoców maliny (zdrowych i w pełni dojrzałych) zalecane jest jako środek pomocniczy w anemii, a także regulujący pracę przewodu pokarmowego.
Herbatka z liści (1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 15–20 minut, przecedzić, w razie potrzeby pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki) jest specyfikiem przeciwbiegunkowym.
Za dobry lek napotny i przeciwgorączkowy uważa się odwar z młodych i jeszcze nie zdrewniałych wierzchołków pędów (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem około 5–7 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić 2–3 razy dziennie po 1/2 szklanki).
Wreszcie, słabym środkiem przeciwkaszlowym (którego można używać w braku lepszego specyfiku) jest wywar ze zdrewniałych, jednorocznych pędów.

Rubus occidentalis – Malina czarna – to gatunek amerykański, który przypomina trochę zarówno malinę właściwą jak i jeżynę. Liście ma niewielkie, złożone z kilku listków, kwiaty podobne do kwiatów maliny właściwej i czarne owoce zbudowane tak samo jak u europejskiej krewniaczki – działanie i zastosowanie zbliżone do maliny właściwej.


Rubus saxatilis – Malina kamionka – działanie i zastosowanie zbliżone do maliny właściwej.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
R