wtorek, 2 października 2018

Russula – Gołąbek

Russula – Gołąbek

Russula cyanoxatha – Gołąbek fioletowy trzon tego grzyba jest biały, wysoki do 10 centymetrów. Średnica kapelusza (o barwie fioletowej lub zielonej) osiąga od 5 do 15 cm. Hymenofor ma blaszkowaty, biały, tak samo jak i miąższ.
Występowanie: rośnie nie tylko w Polsce, ale także i w innych regionach świata, m.in. w północnej Afryce, całej Europie, na Kaukazie, w Ameryce Północnej, a nawet w Australii.
Surowiec: owocniki.
Zawartość: prowitamina A, witaminy z grupy B, D, PP, sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Nie jest to grzyb leczniczy, a na znaczenie wyłącznie dietetyczne i przyprawowe mająca prócz tego szerokie zastosowanie kulinarne. Można przyrządzać zeń zupę, sos, marynować itp. Wolno go bez ograniczeń spożywać w dietach odchudzających, pod warunkiem, że nie będzie smażony, albo duszony na tłuszczu.

Inne gatunki:

Russula integra – Gołąbek słodkawy ma kapelusz do 12 centymetrów średnicy o zmiennych barwach: brunatnoczerwonej, ochrowej, fioletowawej. Zastosowanie identyczne jak gołąbka fioletowego.

Russula virescens – Gołąbek zielonawy jest bardzo podobny do gołąbka fioletowego. Tyle że ma zmienną barwę kapelusza, od bladozielonkawej, przez brunatno zieloną, aż do jasnobrązowej (ochrowej). Zastosowanie identyczne jak gołąbka fioletowego.


Russula xerampelina – Gołąbek winny jest bardzo podobny do gołąbka słodkawego. Zastosowanie identyczne jak gołąbka fioletowego.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
R