wtorek, 2 października 2018

Scrophularis – Trędownik

Scrophularis – Trędownik

Scrophularis nodosa – Trędownik bulwiasty, zwany także pospolitym to bylina mogąca dorastać w sprzyjających warunkach siedliskowych do 120 cm wysokości, występująca na glebach bogatych w wilgoć w lasach i w pobliżu wód. Organ trwały omawianej rośliny stanowi bulwiaste kłącze, z którego wyrasta sztywna, u wierzchołka rozgałęziająca się łodyga. Liście trędownika są jajowatopodłużne, o zaostrzonych końcach i piłkowanych brzegach. Drobne, niepozorne, czerwonawozielonkawe kwiaty zebrane są w szczytowe wiechy. Owoc to torebka z drobnymi nasionami w środku.
Występowanie: Europa.
Surowiec: kłącza.
Zawartość: m in. saponiny, flawonoidy, kwasy organiczne i związki żywicowe.
Działanie i zastosowanie: Wywar z kłącza (1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody i gotować pod przykryciem około 10 minut, następnie zaś przecedzić i używać w razie potrzeby) to środek który winno się stosować na okłady, na owrzodzenia, zropiałe rany, krosty, wypryski.
Ten sam wywar przyjmuje się wewnętrznie w leczeniu łuszczycy, niedomodze krążenia, grzybicy skóry, egzemy, świerzbu.

Inne gatunki:


Scrophularis ningpoensis – Trędownik nigpo ma zastosowanie jedynie w leczeniu świerzbu.
Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
S