wtorek, 2 października 2018

Sisymbrium – Stulisz

Sisymbrium – Stulisz

Sisymbrium officinale, syn.: Erigysmum officinale – Stulisz lekarski to pospolita roczna roślina. Łodygi tworzy rozgałęzione, osiągające wysokość do 50–60 cm. Liście je pokrywające są pierzastodzielne. Żółte, niewielkie kwiatki wyrastają na szczytach łodyg, skupiając się w groniaste kwiatostany. Owocem jest łuszczyna.
Występowanie: roślina krajowa spotykana na przydrożach, przychaciach i wysypiskach śmieci.
Surowiec: ziele i nasiona.
Zawartość: m.in. glikozyd zbliżony budową do digitaliny i kardenolidy.
Działanie i zastosowanie: Napar z ziela (1 łyżeczkę rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 15–20 minut, następnie zaś przecedzić i w razie potrzeby pić 2 razy dziennie po 1/4 szklanki) to specyfik zalecany w nieżycie górnych dróg oddechowych, działa on także wykrztuśnie, moczopędnie, jak również korzystnie oddziałuje na procesy trawienne.

Inne gatunki:


Sisymbrium altissimum – Stulisz pannoński to roślina roczna dorastająca do 100 cm wysokości (zwykle jednak niższa). Kwiaty ma bladożółte, wiążące się w owoce typu łuszczyny, która jest masywniejsza niż u stulisza lekarskiego. Działanie i zastosowanie omawianej rośliny jest takie samo, jak stulisza lekarskiego.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
S