wtorek, 2 października 2018

Sorbus – Jarząb

Sorbus – Jarząb

Sorbus aucuparia – Jarzębina pospolita – jarząb pospolity. Jarzębina to potoczna nazwa pospolitego drzewa, noszącego poprawną botaniczną nazwę jarząbu pospolitego. Jarzębina jest niezbyt wysokim drzewem, rzadziej silnym krzewem, o gładkim szarobrązowym pniu. Liście ma pierzaste, złożone z 5–7 par listków i jednego na szczycie. Listki te są kształtu jajowato lancetowatego, zaostrzone, drobno piłkowane, w wierzchniej stronie ciemnozielone, na spodniej o zdecydowanie jaśniejszej barwie.
Kwiaty jarzębiny są białe, zebrane w dość duże baldachy. Gdy przekwitną, zawiązują się z nich kuliste jagody, po dojrzeniu przybierające przepiękną czerwonokoralową barwę.
Występowanie: Umiarkowana strefa klimatyczna naszej półkuli. W Polsce rośnie dziko jako podszycie w lasach iglastych i mieszanych. Poza tym bywa chętnie sadzona w parkach, na skwerach, wzdłuż ulic i dróg.
Surowiec: owoce.
Zawartość: kwasy organiczne (m.in. jabłkowy), cukry, garbniki, gorycze, flawonoidy, glikozydy, sorbozę, sorbitol, prowitaminę A, witaminy C i P.
Działanie i zastosowanie: Owoce posiadają dość duże znaczenie użytkowe. Można je wykorzystywać zarówno do celów kulinarnych, jak i leczniczych.
Po przemarznięciu są jadalne i można je przerabiać na powidła, lub używać do produkcji domowych win. Powidła jarzębinowe są smaczne, a prócz tego posiadają również właściwości lecznicze. Ich spożywanie jest wskazane w biegunce, czerwonce i kamicy nerkowej (pomocniczo).
Dla poprawy trawienia winno się je codziennie spożywać po 1 łyżeczce do herbaty (nie więcej!).
Ze względu na sporą zawartość witaminy C owoce te mogą być wykorzystywane do leczenia szkorbutu. Ponadto nieznacznie zwiększają wydzielanie moczu. Działają przeciwzapalnie i słabo przeciwbiegunkowo.
Zalecane są w wywarach (1 łyżka stołowa suchych owoców na 1 szklankę wody, gotować pod przykryciem około 10 minut), które pije się po 1/2 szklanki 2–3 razy dziennie w nieżycie żołądka i jelit, biegunce, zaburzeniach trawienia i pomocniczo w hemoroidach.
Medycyna ludowa ten sam wywar zaleca jako dobry środek poprawiający pracę serca, leczący schorzenia pęcherzyka żółciowego i wątroby, kamicę nerkową, choroby pęcherza i żylaki.
Co mówią stare księgi?
Z jagód zwyczajnem sposobem przefermentowanych, pędzi się bardzo dobra i smaczna gorzałka; na ten cel lepsze są, gdy je mróz zwarzy, wtenczas bowiem trzykroć więcej dają wyskoku (alkoholu – A.J.S.) niż świeże i zdrowe. Kamczadale robią z jagód ususzonych na mąkę, zdatną z dodatkiem mąki zbożowej do pieczenia chleba. Powidła z nich robione posilne są i smaczne, mają też własności ściskające, w płynieniach i dyssenteriach krwawych wielce użyteczne; a ponieważ działają razem na drogi urynowe, przeto chłopi w Prusiech używają jagód z pomyślnym zawsze skutkiem w dolegliwościach z kamienia pochodzących. Uważają też je jako środek do wzmocnienia strawności bardzo użyteczny i doświadczony, jeżeli się po łyżeczce herbatniej codzień przez czas dłuższy używa.” (Józef Gerald-Wyżycki, dz. cyt., t. I, s. 73)

Inne gatunki:

Sorbus aria – Jarząb mączny, zwany też jarząbem mąkinią to piękne drzewo, mogące osiągać wysokość 12–15 metrów. Liście ma pojedyncze, spodem pokryte filcowatym nalotem. Kwitnie na biało, kwiaty ma duże, bardzo podobne do kwiatów jarzębiny. Po przekwitnięciu wiążą się one w dość duże (do 1,5 cm średnicy) czerwone, mączyste owoce.
Występowanie: ród swój wiedzie z Europy Środkowej. W Polsce spotykany w górach.
Surowiec: owoce.
Zawartość: kwasy organiczne (m.in. jabłkowy), cukry, garbniki, gorycze, flawonoidy, glikozydy, sorbozę, sorbitol, prowitaminę A, witaminy C i P.
Działanie i zastosowanie: Owoce są jadalne w postaci przetworów. Poza tym działanie i zastosowanie takie samo jak jarzębiny, tyle że o wiele słabsze.

Sorbus domestica – Jarząb domowy to bliski kuzyn jarzębiny (czyli jarząbu pospolitego). Jest to drzewo osiągające 10–12 metrów wysokości. Jego gałązki pokrywają nieparzystopierzaste liście złożone z jajowatych listków. Wydaje kwiaty podobne do jarzębinowych, lecz większe. Kwiaty wiążą się (po zapyleniu i zapłodnieniu) w owoce z kształtu gruszkowate, o żółtej barwie.
Występowanie: Jego ojczyzną jest Azja Zachodnia, północna Afryka i południowe krańce kontynentu europejskiego.
Surowiec: owoce.
Zawartość: kwasy organiczne (m.in. jabłkowy), cukry, garbniki, gorycze, flawonoidy, glikozydy, sorbozę, sorbitol, prowitaminę A, witaminy C i P.
Działanie i zastosowanie: Owoce są jadalne zarówno w postaci przetworów, jak i na surowo. Poza tym działanie i zastosowanie takie samo jak jarzębiny.

Sorbus scopulina – gatunek amerykański, o działaniu zbliżonym do jarzębiny pospolitej.

Sorbus torminalis – Jarząb brekinia – grusza głogowa – brzekinia – brzęk, to bardzo rzadko spotykany gatunek jarzębiny, jeszcze w XIX–wieku uważany za gatunek gruszy i noszący wówczas łacińską nazwę: Pyrus torminalis. Jako ciekawostkę podam fakt, że do dziś niektórzy botanicy nadal uważają tę roślinę za gatunek gruszy. Jest to silnie rosnący krzew lub niewielkie drzewo. Liście ma pojedyncze i ostro klapowane, okazałe, do 10 centymetrów długości. Kwiaty brekinii są białe, zebrane w baldachy. Rodzi nieduże brązowe biało nakrapiane owoce.
Występowanie: Ojczyzną tej rośliny jest Azja Zachodnia i Północna Afryka, chociaż na naturalnych stanowiskach spotkać ją można także i w Polsce, chociaż jest to absolutny unikat, podlegający ścisłej ochronie. I choćby z tego względu warto uprawiać omawianą roślinę.
Surowiec: owoce.
Zawartość: kwasy organiczne, gorycze, garbniki, flawonoidy i witaminę P.
Działanie i zastosowanie: zacytuję co na temat brekinii pisze Józef Gerald-Wyżycki:
Drzewo to podług okolicy, stanowiska i gruntu, już to krzew 8–10 stóp, już drzewo od 30–50 stóp wysokości, żyje przeszło lat 200. (...) Korzenie jego grube i czerwonawe wciskają się między skały i kamienie, szeroko się też rozchodzą, a gdy się pień zetnie, liczne puszczają wyrostki. Kora na młodych gałązkach jest czerwona, na pniu i starszych gałęziach brunatno–czerwonawa, biało–kropkowana. Liście są ogonkowate, sercowate (...) Kwiaty białe w baldaszkogrona zebrane, do jarzębinowych podobne, ukazują się w maju; we wrześniu dojrzewa owoc jajowato–podłużny, brunatnawy, albo brunatno–zielonawy, lśniący, biało kropkowany, wielkości orzecha laskowego. Wraz z drzewa wzięty, jest nie do użycia, ale gdy nieco poleży, dostaje smak dość przyjemny, winno–kwaskowaty. Zażywają się częścią surowo, częścią rozmaitymi sposobami przyprawione; zawsze jednak zachowują nieco cierpkości. Tak smażą się w cukrze, albo odlężałe przecierają się przez durszlak i z dodatkiem wody gotują na powidła, które zaprawione troszką wina, soku cytrynowego i cukrem, wybornem są dodatkiem do pieczystego. Z owoców można też pędzić wódkę.
Ponadto omawiana roślina posiada również właściwości lecznicze.

Substancje biologicznie aktywne znajdujące się w owocach są takie same jak w owocach jarzębiny (jarząbu pospolitego), również zastosowanie i działanie lecznicze mają podobne jak wspomniane wyżej owoce jarzębiny. Żeby się nie powtarzać, odsyłam Czytelników do hasła „Jarzębina”.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
S