środa, 3 października 2018

Tanacetum – Wrotycz

Tanacetum – Wrotycz

Tanacetum vulgare – Wrotycz pospolity to okazała i bardzo piękna bylina. Łodygi ma sztywne, wzniesione, liście pierzastosieczne, kwiaty zaś niezbyt duże, żółte, skupione są w dekoracyjne okazałe kwiatostany na szczytach pędów. Owoc to niełupka. Cała roślina mocno pachnie, jej zapach przypomina nieco może kamforę.
Występowanie: pospolita roślina krajowa.
Surowiec: koszyczki kwiatowe.
Zawartość: m.in. olejek eteryczny (a w nim tujon i borneol), flawonoidy, kumaryny, garbniki i gorycz tanacetyna.
Działanie i zastosowanie: Napar z kwitów (1 łyżeczkę do kawy rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykrycie przez 15–20 minut, następnie zaś wypić w ciągu dnia w dawkach podzielonych) to dość skuteczny lek przeciw robakom. Ten sam napar stosuje się również w braku miesiączki, oraz w nudnościach.
Nalewka alkoholowa zaś przygotowana na kwiatach może służyć do nacierania w bólach stawów, mięśnio– i nerwobólach.
Ponieważ wrotycz jest rośliną silnie trującą wolno się nim leczyć wyłącznie za widzą i zgodą lekarza.
Co mówią stare księgi?
Działa roztwarzająco, pędzi mocz i poty, wzmacnia żołądek i nerwy, pędzi wiatry. Bywa używany do wzmacniających kąpieli, liście przykładane na rany, goją je, kwiat zaś i nasienie, ugotowane w mleku służą dla dzieci, przeciw robakom. Tymże sposobem przygotowane morzą i wyprowadzają z kiszki odchodowej uprzykrzone i szkodliwe robactwo. (...) Nasienie utłuczone i zmieszane z trzema częściami miodu, biorąc po łyżeczce małej rano i wieczorem morzy robaki. (Stanisław Breyer, dz. cyt., s. 198)

Inne gatunki:

Tanacetum balsamita – Wrotycz balsamita – napar liści to środek korzystnie wpływający na pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego.


Tanacetum huronense – Wrotycz Huronów – gatunek północnoamerykański, działanie i zastosowanie zbliżone do wrotyczu pospolitego.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
T