poniedziałek, 1 października 2018

Ulmus – Wiąz

Ulmus – Wiąz

Ulmus minor – Wiąz pospolity, inaczej zwany polnym to przepiękne okazałe drzewo, rzadziej silny krzew, można go spotkać na obrzeżach lasów oraz w parkach, czy na skwerach w miastach, gdzie bywał chętnie sadzony. Liście wiązu są miękkie, szorstkie, u nasady niesymetryczne, wyraźnie pierzasto unerwione, brzegiem podwójnie piłkowane. Kwiaty drobne, niepozorne, osadzone w gęstych skupiskach na pędach skróconych. Owocem wiązu jest maleńki oskrzydlony orzeszek.
Występowanie: pospolite drzewo krajowe.
Surowiec: kora zdejmowana wczesną wiosną, jeszcze przed rozwinięciem się liści, z niezbyt grubych (o średnicy około 1 cm) gałązek.
Zawartość: gorycze, garbniki, i nieco śluzu.
Działanie i zastosowanie: Kora pozbawiona wierzchniej warstewki, służy nam za lekarstwo. Przygotowuje się z niej odwar (1 łyżeczka do herbaty sproszkowanego suszu na 1 szklankę wody, gotować pod przykryciem 5–10 minut od zawrzenia, przecedzić), który ze względu na jego działanie ściągające zalecony jest do leczenia zaburzeń trawienia (zwykle nie per se, lecz w mieszankach z innymi ziołami), i jako środek tzw. „czyszczący krew”. Przyjmuje się go doustnie po 1/4 szklanki 2 razy dziennie.
Mocniejszy odwar z kory wiązowej (garść suszu na 4–5 litrów wody) może być używany do płukania jamy ustnej i gardła w ich stanach zapalnych lub w przypadku zachorowania na anginę. Poza tym również do obmywania trudno gojących się ran (również ropiejących).
Odwaru owego dodaje się do kąpieli oczyszczających skórę z krost i wyprysków, jednocześnie w czasie leczenia zaburzeń trawiennych.
Do kąpieli odświeżających można także używać odwary z liści wiązowych (świeżych lub suszonych) – bądź samych , bądź w mieszankach z innymi ziołami o podobnym zastosowaniu.

Inne gatunki:

Ulmus americana – Wiąz amerykański – działanie i zastosowanie zbliżone do wiązu pospolitego.

Ulmus laevis – Wiąz szypułkowy – działanie i zastosowanie zbliżone do wiązu pospolitego.

Ulmus montana – Wiąz górski – działanie i zastosowanie zbliżone do wiązu pospolitego.

Ulmus rubra, syn.: Ulmus fulva – Wiąz czerwony – wewnętrzna warstwa kory młodych gałązek ma działanie przeczyszczające, oczyszczające organizm i uspokajające. Stosuje się ją w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka i jelit, oraz zaburzeniach trawienia.


Ulmus sibirica – Wiąz syberyjski – działanie i zastosowanie zbliżone do wiązu pospolitego.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
U