poniedziałek, 1 października 2018

Vicia – Bób

Vicia – Bób

Vicia faba, syn.: Faba vulgaris – Bób zwyczajny to roczna roślina uprawna dostarczająca jadalnych nasion. Dorasta do 40–100 cm wysokości. Liście ma pierzaste, w kątach których wyrastają po 2–4 dość duże motylkowate kwiaty. Po ich przekwitnięciu wiążą się owoce typu strąka, zawierające w środku po kilka okazałych nasion.
Występowanie: Ponieważ bób jest nieznany w stanie dzikim, nie wiadomo gdzie znajduje się jego ojczyzna, poza tym oczywiście, iż na obszarze Starego Świata.
Surowiec: nasiona, młode strąki.
Zawartość: W niedojrzałych nasionach i strąkach występują m in.: tłuszcze, skrobia, cukry, enzymy, prowitamina A, witamina C i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Nasiona (a także i całe młodziutkie strąki) stanowią bardzo wartościowe pożywienie. Po ugotowaniu stanowią cenioną ze względu na walory dietetyczne potrawę. Jej spożywanie zaleca się w różnych dolegliwościach ze strony nerek i wątroby.
Woda natomiast, w której nasiona gotowano, to niezły środek przeciwbiegunkowy, mający jednocześnie zastosowanie zewnętrzne i służący do przemywań i okładów na zropiałe rany, owrzodzenia i liszaje. Do tego samego celu służy również papka z ugotowanych i przetartych niedojrzałych nasion.
Co mówią stare księgi?
Przed dwustu laty już wiedziano o właściwościach leczniczych bobu:
Mąka bobowa jest osuszającym plastrem w dysynteryi; z mlekiem ugotowana odwilża, a na wrzody i uporne puchliny skuteczna.” (Krzysztof Jakub Mellin, dz. cyt.: s. 37–38).

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
V