poniedziałek, 1 października 2018

Vinca – Barwinek

Vinca – Barwinek

Vinca pubescens – Barwinek omszony to krzewinka rosnąca na rosyjskich stepach. Podobnie jak i inne barwinki dorasta do – maksymalnie – 60 cm wysokości, z tym, że jego pędy płożą się. Organ trwały to podziemne kłącze. Liście opisywanej rośliny są małe, sztywne, eliptyczne o zaostrzonych końcach. Chociaż kwiaty ma niezbyt duże, to dekoracyjne, podobnie jak u barwinku pospolitego.
Występowanie: Rosja.
Surowiec: ziele.
Zawartość: w roku 1934 z barwinku omszonego wyodrębniono dwa nieznane wcześniej alkaloidy – wininę i pubescynę, bardzo zbliżone budową chemiczną do alkaloidów znajdujących się w rauwolfii (w roku 1950 z barwinku mniejszego – Vinca minor – wyodrębniono alkaloid: winkaminę, również podobną do alkaloidów rauwolfii).
Działanie i występowanie: Preparaty lecznicze produkowane z omawianej rośliny mają zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego, pomocniczo zalecane są w nerwicach, którym towarzyszą lęki, niepokój i pobudzenie psychoruchowe
Ponadto powodują one rozszerzenie naczyń mózgowych, co powoduje ich lepsze ukrwienie, a co za tym idzie również lepsze dotlenienie mózgu, co sprawia, że u ludzi leczących się barwinkiem poprawia się pamięć i wzrasta zdolność koncentracji.
Leczenie się barwinkiem omszonym musi odbywać się wyłącznie za zgodą lekarza.

Inne gatunki:

Vinca erecta – Barwinek wyniosły ogólnym pokrojem przypomina inne gatunki barwinków. Podobnie jak katarantus (barwinek różowy) jest jednym z wysoko cenionych ziół w Chinach i Tybecie.
Występowanie: Jego ojczyzną są góry Tien–szan, gdzie po dziś dzień rośnie na naturalnych stanowiskach.
Surowiec: ziele i liście.
Zawartość: alkaloidy, flawonoidy, garbniki, pektyny...
Działanie i zastosowanie: Przede wszystkim stosuje się go do leczenia nadciśnienia tętniczego, zaburzeń krążenia mózgowego i bólu zębów. W warunkach domowych można stosować tylko wywaru i naparu z suszonego ziela tej rośliny. Ponieważ jest jednak ona lekko toksyczna wolno ich używać jedynie za zgodą i pod kontrolą lekarza.

Vinca herbacea – Barwinek zielny – i ta roślina jest bardzo podobna do innych, opisanych wcześniej, gatunków barwinku, dlatego też nie widzę potrzeby powtarzać to, co już zostało opisane (przede wszystkim w haśle dotyczącym barwinku pospolitego).
Występowanie: Kaukaz.
Surowiec: ziele
Zawartość: z ziela można wyodrębnić przede wszystkim alkaloidy i rutynę.
Działanie i zastosowanie: barwinek zielony, w porównaniu z wszystkimi innymi gatunkami barwinków, jest najbardziej skuteczny w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Vinca major – Barwinek większy posiada identyczne działanie i zastosowanie jak barwinek pospolity (mniejszy).

Vinca minor – Barwinek pospolity – barwinek mniejszy to dość pospolita i zapewne nieobca Czytelnikom zimozielona krzewinka. Dorasta ona do 30–60 cm wysokości. Płożące się pędu „rozpełzają” się szeroko, tworząc znaczny gąszcz, na znacznym nieraz obszarze. Ukorzeniają się one w miejscach węzłów na łodygach bardzo łatwo, co właśnie jest powodem zarastania wielkich nieraz połaci gruntu.
Podziemny organ trwały tej rośliny stanowi cienkie i długie (do 80 cm) kłącze. Liście barwinku są sztywne, skórzaste o ciemnozielonej barwie, eliptyczne o zakończonych końcach, a długie na 3–5 cm. Kwiaty niebieskie lub bladolila (nadzwyczaj rzadko białe) wyrastają w kątach liści znajdujących się u szczytów pędów.
Występowanie: Barwinek pochodzi ze znacznych obszarów naszego kontynentu, bowiem dziki bądź zdziczały spotkać można w Europie Środkowej i Południowej, w Azji Mniejszej, na Kaukazie i pobrzeżach Śródziemnomorskich. Nie muszę chyba dodawać, że jest on również masowo uprawiany ze względu na swą znaczną wartość dekoracyjną.
Surowiec: ziele i liście.
Zawartość: ważniejszymi związkami zawartymi w owym zielu są: flawonoidy, trójterpeny, garbniki, pektyny i alkaloidy. Tych ostatnich wyodrębnia się blisko 30, jednakże najważniejszymi i najbardziej znaczącymi, ze względu na wpływ jaki wywierają na organizm ludzki, są: winkamina, winicynina, minoryna i pubescyna.
Działanie i zastosowanie: winkamina jest bardzo skutecznym lekiem przeciwskurczowym, wpływającym pozytywnie na ściany naczyń krwionośnych (głównie wieńcowe, mózgowe i macicy). Ponadto obniża ona ciśnienie krwi, a co niezmiernie ważne, czyni to bez najmniejszego nawet niekorzystnego wpływu na pracę mięśnia sercowego.
Rozszerzenie naczyń mózgowych powoduje lepsze ukrwienie, a co za tym idzie również lepsze dotlenienie mózgu, powodując iż u osób kurujących się barwinkiem poprawia się pamięć i wzrasta zdolność koncentracji.
W warunkach domowych można używać wyłącznie wywarów i naparów z ziela i liści barwinka. Przygotowuje się je z 1 łyżeczki do herbaty suszu i zalewa szklanką wody. Później doprowadza do zawrzenia i trzyma pod przykryciem jeszcze przez 10–15 minut do naciągnięcia, a pije po 1/4 szklanki 2–3 razy dziennie w razie potrzeby.
Kuracja owa jest zalecana przez medycynę ludową, a w przypadku nerwic wegetatywnych, skłonności do żylaków i zakrzepów, a ponadto w ciężkich biegunkach, pomocniczo w czerwonce i zaburzeniach krążenia mózgowego. Dalej – barwinek to również środek przeciwkrwotoczny, słaby przeciwbólowy (głównie w bólach zębów) i przeciwzapalny (wyjątkowo skuteczny w leczeniu zapalenia błon śluzowych jamy ustnej i gardła).
Dawniej zalecano jako środek przeciwreumatyczny kąpiel w odwarze z ziela barwinka (3–4 garści na takąż ilość litrów wody, dolać do kąpieli).
Jak z powyższego wynika roślina to cenna i użyteczna, ma przecież jedną istotną wadę – jest toksyczna. Zatem wszelkie kuracje przy jej zastosowaniu bez zgody lekarza są całkowicie zakazane wszystkim bez wyjątku, a w szczególności kobietom ciężarnym, miesiączkującym i ludziom ze zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
V