poniedziałek, 1 października 2018

Vitis – Winorośl

Vitis – Winorośl

Vitis vinifera – Winorośl właściwa to potężne (bo w warunkach naturalnych mogące osiągać kilkadziesiąt metrów długości i obwód pnia do 1,5 m.) pnącze. Należy ono do rodziny winoroślowatych, obejmującej ponad 60 gatunków występujących w cieplejszych regionach umiarkowanej strefy klimatycznej w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Winorośl czepia się wąsami podpór. Liście ma dłoniaste, klapowane, kwiaty natomiast niepozorne, skupione w groniaste zielonkawe kwiatostany. Owocami są jagody, smaczne, soczyste, również zebrane w grona. Ich kształt i barwa zależą od odmiany, więc mamy winogrona kuliste lub podługowate, żółtawe, białawe, niebieskawe, czerwone, ciemnofioletowe, do prawie czarnych.
Występowanie: Ojczyzną winorośli właściwej jest Kaukaz i Krym, gdzie do dziś można ją jeszcze spotkać w rosnących tam lasach. Tę wartościową roślinę udomowiono bardzo dawno, bo przed około 4 tys. lat w Mezopotamii, skąd trafiła do Syrii, Palestyny i Egiptu. Do Polski trafiła w średniowieczu, a pierwsze winnice towarowe powstały w Sandomierzu.
Surowiec: owoce.
Zawartość: do 20% cukrów, witaminy B1, B2, B12, C, P, PP, związki wapnia, potasu, magnezu, kobaltu, manganu, żelaza, kwasy organiczne (głównie kwas jabłkowy), pektyny, enzymy, śladowe ilości olejków eterycznych.
Działanie i zastosowanie: Chociaż winorośl jest traktowana przede wszystkim jako roślina dostarczająca jadalnych owoców, które bądź traktuje się jako deserowe, bądź przerabia na wina, soki, galaretki itp., to prócz tego ma pewne znaczenie lecznicze. Działanie lecznicze świeżego soku i całych jagód jest dość różnorodne. Spożywanie ich zalecane jest w nieżytach przewodu pokarmowego, uporczywych zaparciach, zaburzeniach przemiany materii i lekkich zatruciach pokarmowych.
Ale to nie wszystko, bowiem kuracja winogronowa zalecana jest również w chorobach nerek, wątroby, przeziębieniu (działanie napotne i wykrztuśne). Pomocniczo można ją też stosować w anemii, astmie oskrzelowej, przy hemoroidach, nerwicach wegetatywnych i ogólnym wyczerpaniu nerwowym.
Prócz soku i jagód równie niesfałszowane wytrawne wina gronowe mogą być używane (ale nie nadużywane!) jako cenny lek. Mają one bowiem działanie bakteriobójcze, ponieważ niszczą m.in.: pałeczki okrężnicy, można je stosować np. w biegunkach, zapaleniu pęcherza czy nerek spowodowanych przez te drobnoustroje. Dalej – są dobrym lekiem w dolegliwościach związanych z menopauzą, bolesna i krwotoczną menstruacją, nadciśnieniem tętniczym i hipercholesterolemią.
Wina gronowe oddziałują też ogólnie wzmacniająco na ustrój regulując ciśnienie krwi, a co bardzo ważne sprzyjają obniżeniu poziomu cholesterolu.

Również liście mogą być wykorzystywane jako okłady przyspieszające gojenie się ran.
Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
V