piątek, 7 września 2018

Atropa – Pokrzyk

Atropa – Pokrzyk


Atropa belladonna – Pokrzyk wilcza jagoda to dość okazała bylina mogąca osiągać do 150 cm wysokości, spotykana na wapiennych glebach. Jej organem trwałym jest masywne kłącze, z którego wyrastają wzniesione pędy o liściach bardzo okazałych, szerokojajowatych. Niepozorne, niedekoracyjne kwiaty brunatnofioletowej barwy wyrastają w kątach liści. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu jagody czarnej barwy.
Występowanie: roślina krajowa.
Surowiec: liście i kłącza.
Zawartość: m.in. alkaloidy tropanowe (atropina, hioscyjamina i skopolamina), ponadto skopeletyna, umbelliferon, kwercetyna, kempferol, garbniki i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Alkaloidy tropanowe mają ważne znaczenie i trudno jest wyobrazić sobie współczesną medycynę. Nie będę się tutaj rozwodził na temat ich stosowania, wspomnę tylko iż znajdują one zastosowanie w leczeniu niektórych chorób wewnętrznych (np. kamicy żółciowej, kamicy nerkowej, zawału mięśnia sercowego, niedociśnienia tętniczego, nadkwasoty, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy), chorób oczu i astmy, prócz tego jeszcze jako specyfik przeciwbólowy w leczeniu reumatyzmu, mięśnio– i nerwobólów. Ponadto atropina jest najlepszą odtrutką w przypadku intoksykacji morfiną, a skopolamina posiadająca właściwości znieczulające i uspokajające stosowana jest przy bardzo ciężkich i bolesnych porodach. Na koniec warto dodać, iż wszystkie trzy wymienione alkaloidy mają zastosowanie w neurologii i psychiatrii. Te wiadomości potraktujmy jako ciekawostkę, bowiem w warunkach domowych leczenie się pokrzykiem wilczą jagodą jest absolutnie zakazane. Roślina jest silnie niebezpieczną trucizną.
Inne gatunki:

Atropa caucasica – Pokrzyk kaukaski, jak na to wskazuje nazwa gatunkowa, pochodzi z Kaukazu – działanie i zastosowanie takie samo jak pokrzyku wilczej jagody.

Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A