piątek, 7 września 2018

Avena – Owies

Avena – Owies


Avena sativa – Owies zwyczajny należy do bardzo licznej rodziny traw, w skład której wchodzą także wszystkie zboża, i te „nasze”, krajowe: żyto, pszenica, jęczmień, proso kukurydza, i uprawiane w dalekich krajach: ryż, czy sorgo. Trawą jest także... bambus.
Zbożem jest oczywiście również i owies, ongiś znacznie bardziej ceniony niż dziś. Szkoda, że do tego doszło, bowiem owies ma wiele nader cennych właściwości i jego obecność w naszej diecie byłaby bardzo pożyteczna. Ale nim o znaczeniu owsa opowiem, winienem podać wpierw nieco informacji botanicznych. Chociaż mogą się one wydawać trochę nudnawe, to przecież warto się z nimi zapoznać, pogłębiając przy okazji swoją wiedzę.
Owies nie jest wybredny: dobrze udaje się nawet w surowym klimacie i na najuboższych glebach. W Polsce największe jego uprawy znajdują się w rejonach górskich.
Jak wszystkie trawy, owies wytwarza źdźbło kolankowe, którego wierzchołek wieńczy okazała wiecha kwiatów. Po przekwitnięciu kwiaty zawiązują się w ziarniaki, zbierane i użytkowane przez człowieka. Liście owsa są równowąskolancetowate, długie, posiadają pochwę, którą obejmują źdźbło.
Występowanie: Ojczyzną owsa jest Europa Środkowa i Wschodnia, skąd, po udomowieniu, trafił w inne regiony, wszędzie tam, gdzie sprzyjają mu warunki klimatyczne i glebowe.
Surowiec: ziarniaki, słoma.
Zawartość: m. in. związki alkaloidowe (delkozynę, likoktoninę), dużo skrobi, nieco tłuszczu, białko, witaminy z grupy B, prowitaminę A i sole mineralne (najwięcej krzemu, a ponadto żelazo, mangan, cynk, miedź i kobalt).
Działanie i zastosowanie: To iż ziarno owsa wykorzystywane jest do celów spożywczych oraz jako doskonała pasza (przede wszystkim dla koni), jest powszechnie wiadome. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż roślina ta ma również pewne znaczenie dietetyczne, lecznicze i kosmetyczne.
W dawnych czasach medycyna ludowa bardzo owies ceniła, starając się go wszechstronnie wykorzystać. I tak między innymi, wywar z ziarna (całego lub zmiażdżonego) w proporcji 1/2 szklanki owsa na 2 szklanki wody (gotować około 5 minut) stosowano jako środek skuteczny w nadciśnieniu tętniczym, przyjmując go doustnie dwa razy dziennie po 1/2 szklanki.
Ten sam odwar jako niezły specyfik napotny i słabo przeciwgorączkowy zalecany bywał przy grypie, anginie, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych czy wreszcie w zwykłym przeziębieniu. Miał on jeszcze i tę zaletę, iż łagodził pragnienie, a przy okazji działał ogólnie wzmacniająco.
Wodne wyciągi z ziarniaków owsa można stosować z dobrym skutkiem również i przy innych dolegliwościach. Otóż specyfikiem leczącym odmrożenia jest odwar sporządzony właśnie z 2–4 garści owsa (całych ziaren razem z plewami, albo przynajmniej płatków owsianych przeznaczonych do spożycia, nawiasem mówiąc nie ma to aż tak wielkiego znaczenia), ugotowanego w miękkiej wodzie (gotować pod przykryciem około 10–15 minut). W odwarze, ciepłym, ale nie gorącym – codziennie, przez 15 minut, należy moczyć odmrożone miejsca tak długo, aż przykre objawy ustąpią zupełnie.
Wywar ze słomy (1/2 kilograma na 5 litrów wody, gotować pod przykryciem przez około 15 minut) można stosować albo do robienia okładów na miejsca obolałe (z różnych przyczyn, od stłuczeń i obrzęków poczynając, a na nerwobólach kończąc), albo dodawać do kąpieli. Ten sam odwar jest dość skutecznym środkiem przeciwreumatycznym i kąpiel w nim jest zalecana osobom cierpiącym na tę niemiłą dolegliwość.
Wreszcie kąpiel w całym zielu (lub płatkach spożywczych), jako ogólnie wzmacniająca i leciutko pobudzająca, wskazana jest dla tych, którzy przeszli długą i ciężką chorobę oraz dla ludzi wyczerpanych fizycznie.
Ciepłe, uprażone (ale nie upalone!) ziarno owsa, stosowane w okładach można używać do leczenia stanów zapalnych gardła. Tyle, że owe okłady są skuteczne wyłącznie w początkowym okresie choroby.
Owies posiada też pewne znaczenie jako lek stosowany wewnętrznie. Płatki owsiane po ugotowaniu zaleca się rekonwalescentom oraz osobom wyczerpanym fizycznie i psychicznie jako środek ogólnie wzmacniający. Można ich też używać w dolegliwościach tarczycy (w nadczynności) oraz przy nadciśnieniu tętniczym, a także w niektórych, niezbyt nasilonych nerwicach, a pomocniczo w leczeniu opryszczki wargowej, półpaśca i dolegliwości występujących u kobiet w okresie przekwitania..


Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
A