czwartek, 27 września 2018

Ledum – Bagno

Ledum – Bagno

Ledum palustre – Bagno zwyczajne jest dość okazałym, bo osiągającym do 1,5 m krzewem przypominającym nieco swym wyglądem rozmaryn i dlatego dawniej noszącym nazwę „dzikiego rozmarynu”. Liście ma równowąskie, o podwiniętych brzegach, skórzaste, z wierzchu ciemnozielone i gładkie, w spodzie czerwonawe i omszone. Kwiaty zebrane na szczytach pędów są niewielkie, o barwie białej lub różowej, po przekwitnięciu wydają niewielkie oskrzydlone nasionka. Cała roślina wydziela silny zapach. Cała roślina jest bardzo silnie trująca.
Występowanie: na terenie całego kraju w miejscach podmokłych (bagna, torfowiska, wilgotne bory sosnowe).
Surowiec: ziele lub liście.
Zawartość: olejek eteryczny do 2% (w nim: palustrol, ledol, miscen), żywicę drażniącą mezereinę, glikozydy (dafnina, arbutyna, erykolina), flawonoidy, kwas ursolowy, tarakserol, garbniki, tłuszcze, woski.
Działanie i zastosowanie: wyciągi wodne i alkoholowe mają zastosowanie w leczeniu astmy i kokluszu; zewnętrznie: płukanka z naparu liści łagodzi ból zębów.
Co mówią stare księgi?
Smak ma gorzkawy i cierpki. Użycie jego zewnętrzne tu tylko nadmienię. Wziąwszy go (ziela – A.J.S) garść dobrą, czy to świeżego, czy suszonego, gotować w pół garca wody przez kwadrans, przecedziwszy zmywać głowę, lub też chustami w tej wodzie maczanymi i we czworo złożonymi okładać kilka razy na dzień, leczy skutecznie parchy, a umywając ciało tąż wodą (jeżeli miejsce i sposobność kąpieli nie dozwolą), świerzb ze skóry spędza.” (J. Dziarkowski, dz. cyt., s. 153–154)
Wewnętrznie używa się herbaty z liści, w kurczowym kaszlu i kokluszu. W tym celu gotuje się małą garstkę liści, w 4 litrach wody, w naczyniu otwartem, aby się części narkotyczne nieco ulotniły i pije, 3 razy dziennie po małej filiżance. Należy być przytem bardzo ostrożnym i zbyt małym dzieciom lekarstwa tego nie podawać...” (Stanisław Breyer: Nowy Lekarz Domowy, Kraków [1927], s. 81)
W tym miejscu muszę jednak ostrzec Czytelników przed wewnętrznym używaniem jakichkolwiek leków produkowanych z bagna zwyczajnego (chociaż ma ono poważne znaczenie lecznicze jako lek wykrztuśny, moczopędny i przeciwbiegunkowy).
Tak jak już wspomniałem wyżej jest to roślina nadzwyczaj toksyczna, więc nie należy ryzykować. Jej używanie zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem.

Inne gatunki:

Ledum glandulosum – gatunek północnoamerykański, ma identyczne działanie i zastosowanie jak bagno zwyczajne.


Ledum groenlandicum, syn.: Ledum latifolium – Bagno grenlandzkie, ma zbliżone działanie i zastosowanie do bagna zwyczajnego.
Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
L