wtorek, 2 października 2018

Stellaria – Gwiazdnica

Stellaria – Gwiazdnica

Stellaria media – Gwiazdnica pospolita jest rośliną roczną niepozorną. Dorasta do 5–30 cm wysokości. Łodygi ma cienkie, bardzo silnie rozgałęzione, leżące bądź podnoszące się. Okrywają je liście z kształtu jajowate, o zaostrzonych końcach. Kwiaty ma maleńkie, niedekoracyjne, białe. Po przekwitnięciu wiążą się z nich owoce typu podługowatej torebki, z drobnymi nasionami w środku.
Występowanie: Roślina krajowa, pospolity chwast. Spotkać ją można dosłownie wszędzie – w lasach, na przydrożach, w polach, w ogrodach i na przychaciach.
Surowiec: ziele.
Zawartość: m.in.: saponiny, prowitamina A, witamina C i sole mineralne.
Działanie i zastosowanie: Nalewka na zielu (1 część wagową suchego ziela zalać 3 częściami spirytusu, macerować przez 3 tygodnie w szczelnie zamkniętym naczyniu ustawionym w ciepłym miejscu, przecedzić i zlać do butelki, w razie potrzeby używać 3 razy dziennie po 20–25 kropli z wodą lub cukrem) to specyfik korzystnie oddziałujący na serce i poprawiający jego czynność. Prócz tego zaleca się jego stosowanie przy bólach wątroby spowodowanych zmianami chorobowymi.
Większa dawka nalewki: 3 razy dziennie po 35–40 kropli ma działanie moczopędne i w związku z tym jest zalecana w chorobach nerek i moczowodów.
Oprócz tego – wewnętrznie – należy ją stosować do leczenia żylaków odbytu.
Zewnętrznie natomiast do robienia okładów na ropiejące krosty i wrzody, jak również do nacierania w nerwo– i mięśniobólach oraz przy reumatyzmie. W tym ostatnim przypadku jednak jej działanie – w porównaniu z innymi specyfikami – jest słabe. Ponadto do nacierania swędzących miejsc na skórze i do irygacji pochwy w jej stanach zapalnych.

Inne gatunki:

Stellaria graminea – Gwiazdnica trawiasta to roślina wieloletnia o liściach równowąskolancetowatych, kwiatach niepozornych, które po przekwitnięciu wydają owoce typu torebki.
Występowanie: rodzima roślina krajowa.
Surowiec: nasiona.
Zawartość: alkaloidy, skrobia, sole mineralne.

Działanie i zastosowanie: Nasiona gwiazdnicy trawiastej korzystnie oddziałują na pracę mięśnia sercowego, ale nie wolno się nimi leczyć bez wiedzy i zgody lekarza. Stosowana zewnętrznie ma takie samo zastosowanie jak gwiazdnica pospolita.
Porady zamieszone w tym leksykonie nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza. Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Powrót do zakładek:
S